E Nabız Bilgi

Voltaren yasaklandı mı

07.01.2023
Voltaren yasaklandı mı

Voltaren yasaklandı mı içeriğimizde sizlere voltaren neden yasaklandı ve voltaren yasak mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Voltaren, anti-inflamatuar bir ilaçtır ve ağrı kesici özelliği de vardır. Ağrı, şişlik ve iltihaplanma gibi belirtileri azaltmak için kullanılır. Özellikle eklem ağrıları, bel ağrıları, diz ağrıları, omuz ağrıları, kas ağrıları ve kas spazmları gibi durumlarda kullanılır. Ayrıca yüzeyel deri iltihabı olan yaraların tedavisinde de kullanılabilir.

Voltaren, ağrı kesici ve anti-inflamatuar etkisi olan nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) grubuna dahildir. Bu tip ilaçlar, inflamasyonu azaltmak için prostaglandin adı verilen hormon benzeri maddeleri inhibe ederler.

Voltaren yasaklandı mı

Ağrı kesici özelliği ile kullanılmakta olan voltaren ilaç hakkında merak edilen voltaren yasaklandı mı sorusuna cevabını araştırdık. Voltaren reçeteli bir ilaçtır ve satışı yasak değildir. Ancak ilacın kullanımı, doktorunuz tarafından yönlendirilmelidir ve ilacın dozajı ve kullanım süresi, kişinin durumuna göre değişebilir.

Voltaren, tablet ve jel şekillerinde satılır. Tablet formu için, su ile birlikte alınması önerilir. Jel formu ise, dışarıdan uygulanır ve sadece dış ciltte kullanılmalıdır. İlaç kullanımı hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Voltaren jel formu, reçete olmadan satılabilir. Bu form, dışarıdan uygulanır ve sadece dış ciltte kullanılır.

Voltaren yan etkileri

Voltaren’in yan etkileri arasında şu durumlar sayılabilir:

Mide ve barsak rahatsızlıkları: Voltaren kullanımı sırasında mide ve barsakta iltihaplanma, ülser, kanama gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu nedenle ilacı alırken mutlaka yemek ile birlikte alınması ve mideyi koruyucu ilaçların kullanımı önerilir.

Böbrek rahatsızlıkları: Voltaren kullanımı sırasında böbreklerde iltihaplanma ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu nedenle ilacı alırken böbrek fonksiyonlarının düzenli olarak izlenmesi önerilir.

Kalp ve damar rahatsızlıkları: Voltaren gibi NSAID’ler, kan basıncını etkileme etkisine sahip olabilir. Bu nedenle ilacı alırken kalp ve damar rahatsızlıkları olan kişilerde dikkatli olunması gerekir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Aptamil neden yasaklandı

Cipro neden yasaklandı

Vazelin neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.