E Nabız Bilgi

Ampisilin içeren ilaçlar

11.09.2023
Ampisilin içeren ilaçlar

Antibiyotik çeşidi olan bu etken madde solunum yolu enfeksiyonu, endokardit, idrar yolu enfeksiyonu, menenjit, salmonelloz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yeni doğan bebeklerde bakterilerin sebep olduğu kan enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu ve menenjitin önlenmesi amacıyla da ampisilin içeren ilaçlar kullanılır.

Ampisilin içeren ilaçların çok yaygın görülen yan etkileri bulantı, kusma, döküntü ve ishal yer alır. En ciddi yan etkisi clostridium difficile enfeksiyonu ve anafilaksi gibi hastalıklar bulunur. Penisilin alerjisi olan bireyler kullanmaması önerilirken, böbrek yetmezliği olan bireylerin ise dozu düşürülerek kullanması gerekir. Ampisilin hamile ve emziren kadınlar için kullanımı serbesttir. Ampisilin içeren ilaçlardan birkaçı aşağıda verilmiştir:

Alfasid 1 gr IM Enjeksiyon Toz İçeren Flakon

Alfasid, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu, nefes borusu kapakçığı enfeksiyonu, akciğer iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, ameliyat öncesi enfeksiyonlardan korunmak için bu ilaç kullanılır. Alfasid kullanılmaması gereken durumlar, ilacın içindeki etken maddelere alerjiniz varsa, penisile karşı alerjiniz var ise, hamile ve emzirenseniz, bulaşıcı mononükleoz var ise ve herpetik kaynaklı enfeksiyona sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Ampisid

Ampisid bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda, sinüzit, orta kulak boşluğunda meydana gelen enfeksiyonda , alt üst solunum enfeksiyonlarında, idrar yolu enfeksiyonu, gebeliği sonlandırılan kişilerde ve sezaryen sonrası tedavilerde kullanılır. İlacı kullanımı ampisid enjeksiyonluk su ile sulandırılarak kalçadan büyük kas dokusuna uygulanır.

Ampisina

Ampisina akut ve kronik bronşit, zatürre , sinüzit, orta kulak iltihabı gibi solunum yolu enfeksiyonları, ürojenital enfeksiyonlarında, gastrointestinal enfeksiyonları, derinin içinde ve yüzeyinde meydana gelen akne ve sivilce tedavisinde, bakteriyel menenjit tedavisinde kullanılır. Ampisina hasta bireye uygulanırken yavaş yavaş uygulanmalıdır. İlaç vücuda hızlı bir şekilde verilmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.