E Nabız Bilgi

Aptamil neden yasaklandı

07.01.2023
Aptamil neden yasaklandı

Aptamil neden yasaklandı içeriğimizde sizlere aptamil yasaklandı mı, aptamil mama neden yasaklandı ve aptamil conformil 2 neden yasaklandı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Bebeklerde anne sütünün olmadığı ve yetersizliği nedeniyle durumlarda mama kullanılmaktadır. Özellikle sezeryan doğumu yapan annelerin sütü ilk 3 gün az veya hiç gelmemektedir. Bebeğin anne sütü alamaması nedeniyle aç kalması ile doktorlar mama önermektedir.

Ülkemizde de çeşitli mama markaları bulunmaktadır. En bilindik mama markası aptamil olmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile bebeğin bağışıklık sistemini düzenlememektedir. Aptamil de kendi arasında bebeğin yaş gruplarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Aptamil tadının anne sütüne yakın olduğu için bebeklerin boy ve kilo gelişimlerine faydalar vermektedir.

Aptamil neden yasaklandı?

Genellikle bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay anne tarafından emzirilmesi önerilmektedir. Anne sütü içeriğindeki vitamin ve mineraller ile bebeğin korunaklı olduğu kanıtlanmıştır. Fakat annenin sütünün yetersizliği ve olmaması ile mama sektörü gelişmiştir. Bu açıdan bakıldığında UNICEF ve DSÖ reklam yaptığı için kar amacı güden aptamil mama 2014 yılında bebeklere zarar verdiği etkisi ile sağlık bakanlığı tarafından yasaklandığı görülmüştür. Bebeklerde kabızlık ve gaz yaptığı için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca içerisindeki şeker miktarının da fazla olduğu bilinmektedir. İçerisinde buğday proteini ve soya, inek sütü, fruktoz, galaktoz ve gluten içermektedir. Gluten alerjisi olan bebeklerde kullanılmamalıdır.

Anne sütünü değersizleştiren ve kendi markasını ön plana çıkartan mamalar bebeklerin sağlığı ile oynamaktadır. Yüzyıllardan beri ileri gelen bebek büyütme aşamasının ilk altın kuralı bebeğin 2 yaşına kadar emzirilmesi yönünde olmaktadır. Anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemleri oldukça gelişmektedir. Ayrıca ilk doğumda anneden gelen sütün aşı niteliğinde olduğu bilinmektedir. Özellikte ilk 3 gün bebeğin bu anne sütünü alması oldukça faydalıdır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Cipro neden yasaklandı

Kas gevşetici krem neden yasaklandı

Vazelin neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.