E Nabız Bilgi

Kas gevşetici krem neden yasaklandı

06.01.2023
Kas gevşetici krem neden yasaklandı

Kas gevşetici krem neden yasaklandı içeriğimizde sizlere kas gevşetici krem yasaklandı mı ve kas gevşetici krem yasak mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Gevşetici kremler, vücudunuzdaki kasların gevşemesi için kullanılan topikal (cilt üzerine uygulanan) ürünlerdir. Kas gevşetici kremler genellikle masaj yaparken ya da fizik tedavi sırasında kullanılır. Gevşetici kremler aşırı gerilmiş ya da yorulmuş kasları rahatlatmaya yardımcı olabilir ve ağrı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kremler ayrıca bazı durumlarda kas spazmlarının (aniden oluşan, kontrol edilemeyen kas kasılmaları) önlenmesine de yardımcı olabilir. Kas gevşetici kremler, çeşitli etken maddeler içerebilir, ancak en yaygın olanları mentol, kamfor ve capsaicin’dir.

Kas gevşetici krem neden yasaklandı

Gündemde sıklıkla dolaşan kas gevşetici krem yasaklandı hakkında birkaç noktayı araştırdık. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından bir çok kas gevşetici krem hakkında geri toplama kararı alınmıştır. Bu geri toplama kararı, ilgili ürünlerin ruhsatları ile alakalı bir durumdur. Geri toplanan kas gevşetici kremlerin ortak özellikleri etken madde olarak Tiyokolşikosid içermeleridir.

Tiyokolşikosid içeren kas gevşetici krem

Bu etken madde hormondaki seviyeleri düzenlemek için kullanılan bir ilaçtır ve genellikle astım, cilt probleminiz, romatizmal ağrılar ve bazı alerjik durumlar gibi koşulların tedavisinde kullanılır. Tiyokolşikosid içeren kas gevşetici kremler, ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir ve bazı durumlarda kas spazmlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Geri toplanan kas gevşetici kremler

Kas gevşetici kremlerin geri toplanması, o ürünün potansiyel olarak zararlı olması ya da güvenilir olmaması gibi nedenlerle gerçekleşebilir. Ancak, bir ürünün yasaklanması, o ürünün tüm özelliklerini yansıtmaz ve her zaman diğer tedavi seçenekleri mevcuttur.

Geri toplanan kas gevşetici kremler arasında;

  • Dikloflex Jel
  • Elektra Plus
  • Fıxoline
  • Etna Combo
  • Muscomed
  • Tyoflex

Bunlarada bakabilirsiniz:

Vazelin neden yasaklandı

Calpol neden yasaklandı

Naprosyn neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.