E Nabız Bilgi

Emziren anne dikloron iğne vurulabilir mi

24.11.2022
Emziren anne dikloron iğne vurulabilir mi

Emziren anne dikloron iğne vurulabilir mi yazımızda sizlere emziren anne iğne vurulduktan kaç saat sonra emzirebilir ve emziren anneye iğne yapılır mı gibi sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi paylaşacağız. Dikloron iğnesinin içinde bulunan madde nedeniyle bazı hekimler dikloron kullanılmasını hamileler ve emziren anneler için önermeseler de, bazı hekimler kullanmasını önermektedir.

Dikloron İğnesi Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Dikloron iğnesi, iltihaplanma nedeniyle oluşan ağrılarda, romatizmal ağrılarda, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarında kullanılmaktadır. Tedavi edici bir etki göstermektedir. Migren ağrıları ve regl ağrılarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Dikloron iğnesinin yan etkileri genellikle mide bulantısı, karın ağrısı, sindirim problemleri gibi problemlerdir. Bu ilacın kullanılıp kullanılmaması ile ilgili kesin ve net bir kanı yoktur. Bu nedenle hasta bu duruma kendi karar vermelidir. Emziren anneler için dikloron ilacının çok büyük bir yan etkisi olmasa bile, içinde bulunan maddelerin bebeğe de geçebileceği indişesi ile bazı doktorlar bunu önermemektedir. Nitekim bazı doktorlara göre ise de emziren annelerin dikloron iğne vurulmalarında bir sakın görülmemektedir. Bu tarz kafa karıştırıcı tespitlerin bulunması ve uygulamada bir birliğin olmaması nedeniyle pek çok emziren anne dikloron iğne vurulup vurulmayacağı konusunda endişelidir.

Dikloron İğnesi Anne Sütüne Kesin Geçer Mi?

Bu konuyla ilişkin açıklama yapan doktorlar dikloron iğnesindeki etken maddenin çok az miktarda anne sütüne karışabileceği bu yolla da bebeği bulaşabileceği kanaatindeler. Annelerin dikloron iğnesini kullandıktan sonra, emzirme konusunda doza göre bir bekleme süresi ayarlamaları gerekmektedir.

Dikloron İğnesi Gebelik Döneminde Önerilir Mi?

Dikloron iğnesi genellikle gebelik dönemlerinde uygulanması önerilmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.