E Nabız Bilgi

Naprosyn neden yasaklandı

06.01.2023
Naprosyn neden yasaklandı

Naprosyn neden yasaklandı içeriğimizde sizlere naprosyn yasaklandı mı, naprosyn cr neden yasaklandı ve naprosyn yasak mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. İnsanlarda kas iskelet ağrılarının neden olduğu romatoid artrit ve postoperatif ağrılarda kullanılan ilaç grubuna girmektedir. Şeftali renginde tabletler halinde piyasaya sürülmektedir. Bazen jel olarak da piyasaya sürüldüğü görülmüştür.

Kas gevşetici ilaç olarak kullanılan naprosyn doktorun önerdiği şekilde uygun dozların alınması gereklidir. Ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda çeşitli enzimleri yükselttiği için doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Bazı kullanımlarına göre genellikle 16 yaşından küçük çocuklarda alınmamalıdır fakat gerektiği durumlarda 5 ila 15 yaş arası çocuklarda 12 saat ara ile kullanıldığı görülmüştür. Yaşlı hastalarda plazma seviyelerinin düşmesine rağmen serbest fonksiyonları artırdığı için dozlarda dikkatli olunmalıdır ve en kısa sürede kullanılması gereklidir.

Naprosyn neden yasaklandı?

Kalp krizine ve inmeye neden olduğu için Amerika tarafından yasaklandığı görülmüştür. Kalp damar hastalığı olan kişilerde olumsuz sonuçlar doğuracağı için yasaklandığı bilinmektedir. Ağrı kesici ve kas gevşetici olarak bilinen naprosyn içerisindeki etken maddelere karşı bazı organlara zarar verdiği yayınlanmıştır. Özellikle sporcuların kullandığı haplardan olduğu için doktor kontrolü altında kullanılması uygun olmaktadır.

Naprosyn gibi sakıncalı ilaçların çocukların göremeyeceği yerlerde muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Çünkü naprosyn kullanımı anne sütünden bebeğe geçeceği için zarar vermektedir.

Araç ve makine kullanacak olan kişilerde herhangi bir etkisi yoktur. Yiyecek ve içecek ile kullanılırken aç veya tok karnına olması hakkında bir veri bulunmamaktadır. İlacı kullandıktan sonra deride ufak çaplı yan etkiler oluşturmaktadır.

Kaynak: https://www.ilacbu.com/naprosyn-neden-yasaklandi/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.