E Nabız Bilgi

Vazelin neden yasaklandı

06.01.2023
Vazelin neden yasaklandı

Vazelin neden yasaklandı içeriğimizde sizlere vazelin yasaklandı mı ve vazelin yasak mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Cilt kuruluğunun giderilmesi amacıyla kullanılan krem olmaktadır. Genellikle cilt kuruluğunun giderilmesi amacıyla kozmetik mağazalarından alınmaktadır. Vazelin içeriğinde petrol atıklarından oluşan jelatin bulunmaktadır. İnsanların cildinde yara, yanık, kuruluk, egzama gibi durumlar olduğunda vazelin sürülerek tedavi edilmektedir.

Vazelin hemen hemen herkesin kolaylıkla bulabileceği ürün olarak piyasaya sürülmektedir. Kendi arasında aroması ve çeşitlerine göre gruplarını ayrılmaktadır. Bebekler ve çocuklar için daha az kimyasal olan vazelin tercih edilmelidir. Vazelin kullanmadan önce içerisindeki etken maddelere karşı hassasiyet ve duyarlılığı olan kişilerin doktor kontrolü altında kullanılması önerilmektedir. Özellikle cildi yağlı ve akneye meyilli kişiler vazelin kullanmaktan kaçınmalıdır. Vazelin içeriğinin oldukça yağlı olduğu için sivilce ve akne oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Vazelin neden yasaklandı

Petrol içerikli ürün olduğu için vücutta bazı dengesizlikler oluşturmaktadır. Özellikle kadınlarda östrojen hormonuna bağlı olarak kısırlık ve adet düzensizliklerine sebebiyet vermektedir. Merdiven altı sanayisinde üretilen markasız ürünlerden uzak durulmalı ve alınmamalıdır. Bilindik markaların ürünleri her zaman güvenilir olmaktadır. Cilt gözeneklerini kapattığı için cildin nefes almamasına neden olmaktadır. Ağır karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde içerisinde bulunan parafen nedeniyle hastalar yorulmaktadır. Güneşe çıkmadan önce vazelin sürülmesi ufak çaplı yanıklara sebebiyet oluşturmaktadır.

Göz ve yüz bölgesine sürülmemeli ayrıca saç derisine uygulanmamalıdır. Tahriş ve alerjik reaksiyonlar gözlemlenmiştir. Genellikle petrol ve plastik içeren krem ve kozmetik ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bitkisel ürünler tercih edilerek cilt hastalıklarından ve deri kanserinden korunmak önemli olmaktadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Calpol neden yasaklandı

Naprosyn neden yasaklandı

Nurofen neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.