E Nabız Bilgi

Kortizon reçetesiz satılır mı

05.12.2022
Kortizon reçetesiz satılır mı

Kortizon reçetesiz satılır mı 2023 yazımızda sizlere kortizon reçetesiz alınır mı 2023 ve kortizon hangi reçete gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Kortizon insan vücudunda doğal olarak sentezlenen bir hormon olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bağışıklık sistemini etkileyerek vücudun göstermiş olduğu tepkilerle iltihaplanmayı baskılamaktadır. Kortizon eczanelerde reçete ile satılarak ağızdan alınan bir ilaç olmaktadır. Kortizon kullanımı son dönemlerde artarak yanlış sonuçlara sebebiyet vermektedir. Bazı ilaçların içerisine kortizon katılarak enfeksiyonların önlenmesi amaçlanmaktadır. Özellikle astım, mevsimsel alerjiler, cilt deri hastalıkları, kansızlık gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Vücudun oluşturduğu şişlik ve iltihaplanmaya azaltarak tedavi ettiği görülmüştür. Kortizon kullanılmasında bazı ciddi yan etkiler oluşmaktadır. Bu etkiler genellikle huzursuzluk, baş dönmesi, kilo artışı, mide bulantısı ve kusma, uyku problemleri, deride akne ve sivilce, kızarıklık gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Özellikle ciddi etkileri alerjik reaksiyonlar oluşturması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağır etkiler gösteren kortizonlu ilaçların kullanırken doktor kontrolünde olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü hayati tehlikeler oluşturabilmektedir. Kortizon, anti alerjik bağışıklığı baskılayıp iltihapları kurutmaktadır. Yani vücutta oluşacak iltihapların birikimini önler. Kişide yeterli derecede kortizon üretimi yapılmadığı zaman kortizon yüklemesini dışardan almaktadır. Bu işlem doktor kontrolünde olur.

Kortizon reçetesiz satılır mı 2023

Kortizon reçetesiz satılır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Kortizon eczanelerden sadece reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler uygun gördüğünde Kortizon ilacını reçeteye yazabilmektedir. Kortizon reçeteli olarak alındığında SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.