E Nabız Bilgi

Kodein reçetesiz alınır mı

18.12.2022
Kodein reçetesiz alınır mı

Kodein reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere kodein reçetesiz satılır mı ve kodein reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Kodein afyondan elde edilir, sanayi üretiminde bu yeterli gelmediği için morfinin 0-mentillenmesiyle üretilir.

Kodein durdurulamayan öksürüğün yönüne geçmek için kullanılan yani aslında bir öksürük ilacıdır. Diğer bir kullanma alanı ise ağrı kesicidir. Üst solunum tıkanıklığına da iyi gelen bu ilcı doktor kontrolünde alınması gerekir. Afyondan üretildiği için uyuşturucu etkisi bulunur ve yutulduğu zaman kafa yapar ağrı hissetmezsiniz.

Kodein yan etkileri nelerdir?

Kodein içeren ilaçların uyuşturucu etkisi olduğunu söylemiştik. Uyuşturucularda kullanıldıkça bağımlılık yapar yani kodein de 3 günden fazla süre ile kullanılırsa bağımlılık yapar. En büyük yan etkisi bağımlılık yapmasıdır.

Aferin kodein içerir mi?

Özellikle üst solunum hastalığı olduğunda kullanılan Aferin ilaç göründüğü kadar masum değilmiş. Aferin içeriğinde kodein içerdiği için hem ağrıyı kesiyor hem de üst solunum yollarını rahatlatıyor ve ayrıca uyku veren ilaçtır. Uyku vermesinin sebebi içindeki Kodein içerdiği içindir.

Kodein reçetesiz alınır mı

Kodein reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde kodein ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından kodein uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Kodein ilaç reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

İçeriğinde bulunan etken maddesi kafa yaptığından dolayı tabii ki de reçeteli satılan bir ilaçtır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Sirdalud reçetesiz alınır mı

Sivex losyon reçetesiz alınır mı

Sudafed reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.