E Nabız Bilgi

Zyrtec şurup yasaklandımı

10.02.2023
Zyrtec şurup yasaklandımı

Zyrtec şurup yasaklandımı konulu yazımızda zyrtec şurup neden yasaklandı ve zyrtec şurup neden kaldırıldı gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Zyrtec şurup ana etken madde olarak Setirizin içerir. Setrizin damar duvarlarında ki Histamin reseptörlerine histaminlerin bağlanmasını engelleyerek etki gösterir. Histamin reseptörleri kapandığı zaman vücudumuz bağışıklık sistemimizi aktive ederek hastalıklara karşı bedenimizi aktif bir şekilde korumaya alır. Özellikle alerjik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki alerjik semptomların azalmasında etkilidir Zyrtec şurup. Vücutta Setirizin’in yarılanma ömrü çok kısa olduğundan 30 dakika gibi bir sürede etkisi başlar ve etkisi bir güne kadar uzar. Kısa sürede etkisinin başlaması demek, istenen ve istenmeyen yan etkilerinin de hızla başladığını ifade eder.

Zyrtec şurup, böbrekleri aşırı derecede yorar. Böbrekler zarar gördüğü bu kimyasal maddeyi bir an önce kendinden uzaklaştırmak istediği için sık idrar çıkma gözlenir. Diğer antihistaminik ilaçlar gibi alkol ile kullanılması tavsiye olunmaz. Allerjik testlerin sonuçlarını etkilemektedir. Diğer antihistaminikler gibi vücutta rahatlama ve uykuya sebebiyet verebilir.

Zyrtec şurup yasaklandımı

Zyrtec içeriğinde bulunan bol miktardaki yardımcı madde, kanserojenik olabildiği gibi, diyabet metabolizması ile hipertansiyon hastalarında güvenliği azaltmaktadır. Bu ve bunun gibi, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit( yutak iltihabı ), rinit ( burun bölgesi iltihabı ), ishal, mide bulantısı, ağız kuruluğu ve halsizlik gibi sık karşılaşılan yan etkileri sebebi ile ilaç piyasadan toplatılmıştı. Sonrasında içeriğindeki dengesizlikler düzenlenip tekrar piyasaya sunulacağı söylenmişti. Bu açıklamadan kısa süre sonrada ilacın etken maddesinin onay alınandan fazla olduğu gerekçesi ile artık üretilmeyeceği açıklandı.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Cipro neden yasaklandı

Augmentin neden yasaklandı

Nurofen neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.