E Nabız Bilgi

Tüpler Bağlıyken Adet Gecikmesi Nedenleri?

16.09.2023
Tüpler Bağlıyken Adet Gecikmesi Nedenleri?

Tüp ligasyonu kadınlarda tüplerin ameliyatla bağlanarak gebeliğin engellenmesidir. Tüplerin kapatılması yoluyla yumurta hücrelerinin rahme ulaşarak spermlerle birleşmeleri engellenmiş olur. Tüp bağlatma gebeliği kesin olarak engellediği için tercih edilmekle birlikte; kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yol olması sebebiyle özellikle genç yetişkinlerde uygulaması tavsiye edilmemektedir. İşlemin yapılabilmesi için çiftlerin kesin olarak bir daha çocuk sahibi olmamaya karar vermiş olmaları ve işlem hakkında doktor tarafından doğru biçimde bilgilendirmeleri gereklidir.

Tüp ligasyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olmadığı için cinsel ilişki sırasında hastalıklardan korunulması gerektiği unutulmamalıdır. Tüp bağlatma ile gebeliği kalıcı olarak engelleyen ya da tüp bağlatmak isteyen kadınlar bazı soruların yanıtlarını merak edebilirler. Tüpler bağlıyken adet gecikir mi, tüplerim bağlı fakat adetim gecikti, ne yapmalıyım, gibi sorular sağlık kuruluşlarına sıklıkla sorulmaktadır.

Tüp Bağlatma Adeti Etkiler mi?

Tüp ligasyonu uygulaması adet düzensizliği yaratmamaktadır. İşlem sonrasında kadınların cinsel sağlığı düzenli biçimde devam etmektedir. Bu işlem kadınlarda cinsel isteksizlik, adetin kesilmesi gibi herhangi bir sağlık sorunu normal şartlarda yaşanmamaktadır. Çünkü tüp bağlatma hormonal bir olay değil, basit bir cerrahi işlemdir. Tüp bağlıyken adet gecikmesi neden olur, sorusu akla gelebilir. Bazı durumlarda, seyrek de olsa tüpler bağlı kaldığı halde yumurtalık kanallarının kendi kendine açılması sonucu gebelik oluşabilmektedir. Tüpler bağlıyken adet gecikmesi yaşanması durumunda istenmeyen bir gebelik ihtimaline karşı sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Hamilelik riski dışında şu faktörler de tüpleri kapalı olan kadında adet gecikmesi yaratabilir:

  • stres,
  • mevsim değişiklikleri,
  • ani kilo değişimleri,
  • zorlayıcı egzersiz ve bedensel faaliyetler,
  • bazı ilaçlar,
  • rahim ya da yumurtalık hastalıkları,
  • hormonal dengesizlikler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.