E Nabız Bilgi

Çekya doktor maaşı

02.10.2023
Çekya doktor maaşı

Orta Avrupa ülkelerinden olan Çekya’nın para birimi, Çek Korunasıdır. Avrupa birliği üyesi olan Çekya’da ekonomi oldukça iyi seviyededir. Ülkede en iyi maaşı bilgisayar mühendisi alırken ardından tıpçılar gelmektedir. Yazılımın oldukça kıymetli olduğu Çekya’da tıp da en çok rağbet gören sektörlerdendir.

Nüfusu çok olmayan Çekya’da asgari ücret 570 euro yani yaklaşık olarak 10.000 TL civarındadır. Kaldı ki ülkede asgari ücretle geçinen insan sayısı oldukça azdır. Ülkede genel olarak alınan maaş 2200 euro yani 40.000 TL’ye yakın bir miktardır. Çekya’da ekonomi günden güne daha da iyileşerek istihdam artmaktadır.

Ülkede tıpa yönelenlerin sayısı oldukça fazla olmakla birlikte ortalama doktor maaşı 2850 eurodur. Bu para ise 50.000 TL’den fazla paraya tekabül etmektedir. Ayrıca ülkede diş doktorluğunun da popülaritesi oldukça yüksektir. Ortalama bir diş doktoru maaşı ise 2600 euro bandınadır.

Çekya’da doktor sayısı orantılıyken sağlık hizmeti de gelişmiştir. Doktorlara ve hekimlere oldukça ilgi gösterilen bu ülke, diğer Avrupa ülkeleri gibi işçilerine değer vermektedir. Bu yüzden herkes işini severek yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.