E Nabız Bilgi

Zaditen reçetesiz satılır mı

26.11.2022
Zaditen reçetesiz satılır mı

Zaditen reçetesiz satılır mı 2023 yazımızda sizlere zaditen reçetesiz alınır mı 2023 ve zaditen eczaneden alınır mı gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Zatiden; göz iltihabi ya da alerjik rinit (alerjik nezle) benzeri alerjik durumların tedavisinde kullanılan ilaçtır.

Saman nezlesi veya alerjik rinitin neden olduğu göz iltihabı ve meydana gelen gözlerde kaşıntı, kızarıklık gibi göz hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır. Ayrıca çocuklarda mevcut olan astım tedavisinde yardımcı tedavi olarak da kullanılır. Etken maddesi ketotifendir ve film tablet, tablet, oral damla, şurup ve steril göz damlası gibi farklı formlara sahiptir.

Zatiden kullanırken doktorun önerdiği doz miktarına ve kullanım süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Zatiden şurup formunda olanlar 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda kullanılmakta olup günde iki kere hastanın kilosuna göre kilogram başı 0.25 mm olacak şekilde verilmelidir. Zaten doktor bu ilacı reçete ederken çocuğun yaş ve kilosunu sorup ona göre reçete edecektir. 3 ile 17 yaş arası çocuklarda ise günde iki kare bir tatlı kaşını kadar alınması gerekir. Ancak bu ilacı epilepsi hastaları ya da daha önce nöbet geçiren hastaların kullanması sakıncalıdır.

Zaditen reçetesiz satılır mı 2023

Zaditen reçetesiz satılır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. Zaditen ilacı eczanelerden sadece reçeteli olarak alınabilmektedir. Uzman hekimlerce reçeteye yazdığında SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır. Aile hekimi zaditen ilacını yazmaya yetkili değildir. Zaditen kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Zaditen eczane fiyatı ne kadar?

Zaditen şurup 1 mg/5 ml 100 ml’lik şişe ilacı 8681428570539 barkod numaralı ve zaditen oral damla 1 mg/ml 25 ml’lik şişe ilacı 8681428590520 barkod numarası ile eczanelerde satışı yapılmaktadır. Zaditen eczane satış fiyatı 40.64 TL olarak güncellenmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.