E Nabız Bilgi

Aklovir şurup reçetesiz alınır mı

04.02.2023
Aklovir şurup reçetesiz alınır mı

Aklovir şurup reçetesiz alınır mı konulu yazımızda aklovir şurup reçetesiz satılır mı ve aklovir şurup reçeteli mi gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Aklovir şurup ne için kullanılır, varicella olarak bilinen suçiçeği virüsünde ve zona hastalığında kullanılan etkili bir antiviral ilaçtır. Ayrıca ilerlemiş AIDS hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılan bir ilaç olarak da bilinir. Kemik iliği nakli ameliyatlarında bağışıklık sistemi zayıflarsa güçlendirmek amaçlı da aklovir şurup kullanılır.

Aklovir şurup nasıl kullanılır

Yetişkin bireylerde aklovir şurup kullanımı günde 4 kez yaklaşık olarak da 4 saatlik aralıklarla kullanılır. Ağır bağışıklık zayıflığında bu ilacın türevleri damardan da takviye edilebilir. Aklovir şurup nasıl kullanılır konusunda çocukların şurup kullanımı yetişkinlere göre daha az dozajla olmalıdır. Çocuklar için aklovir şurup günde 2 kez olacak şekilde 6-8 saat aralıklarda kullanılmalıdır.

Aklovir şurup yan etkileri

Olası aklovir şurup yan etkileri alerjik reaksiyonlarla kendilerini gösterebilirler. Yan etkileri arasında ciltte kaşıntı, deride oluşan kızarıklık veya kurdeşen, yüz organlarında şişlik, örneğin burun, dudak ve dilde görülebilecek şişlikler görülebilir. Ayrıca bazı yaygın yan etkileri arasında da baş ağrısı, istifra ve karın ağrısı görülebilir.

Aklovir şurup reçetesiz alınır mı

Sandoz ilaç sanayi tarafından piyasaya sürülen ilaç aklovir şurup reçetesiz alınır mı hakkında merak ettiklerinizi paylaşıyoruz. Aklovir şurup reçeteli olarak satılan bir ilaçtır. Aklovir şurup süspansiyon olarak eczanelerde güncel satış fiyatı 62.35 TL’dir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Addyi reçetesiz alınır mı

Albendazol reçetesiz alınır mı

Aldactone reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.