E Nabız Bilgi

Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz alınır mı

10.12.2022
Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz alınır mı

Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz alınır mı 2023 yazımızda sizlere yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz satılır mı 2023 ve yumurta çatlatma iğnesi hangi reçete gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Çatlatma iğneleri sadece tüp bebek tedavisinde kullanılır ve IUI tedavisinde kullanılmasına gerek yoktur. Doğal veya suni tohumlama (IUI) tedavilerinde çatlatma iğneleri kullanılmaz.

IUI’de olgun yumurtalar vajinadan rahim içine sokulan ince bir tüp kullanılarak toplanır. Toplanan yumurtalar daha sonra sperm ile karıştırılarak rahme enjekte edilir. Bu süreçte iğne çatlatmaya gerek yoktur çünkü yumurtlama doğal olarak gerçekleşir. Ancak olgun yumurtaların yumurtalıklardan toplanıp laboratuvarda döllendiği tüp bebek tedavisinde, yumurta toplama işlemi gerçekleşmeden önce yumurtlamayı sağlayacak bir ilaç verilmesi gerekir. Bu ilaca yumurta çatlatma iğnesi adı verilir. Çatlatma iğnesinin amacı yumurtaları laboratuvarda döllenebilecek şekilde olgunlaştırmaktır. İğnenin zamanlaması çok önemlidir çünkü çok erken verilirse yumurtalar döllenecek kadar olgunlaşmayabilir. Çok geç verilirse yumurtalar toplanamadan yumurtlama meydana gelebilir. Çatlatma iğnesi uygulamasından yaklaşık 36 saat sonra vajinal ultrason yapılarak yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği ve yumurtaların toplanmaya hazır olup olmadığı anlaşılır. Yumurtlama olmazsa yeni bir iğne ile tedavi tekrarlanabilir. 2-3 iğne uygulamasından sonra yumurtalıklarda olgun yumurta görülmez ise hasta bilgilendirilerek tedavi sonlandırılır.

Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz alınır mı 2023

Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz satılır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerden yumurta çatlatma iğnesi ilacı reçeteli olarak alınabilen bir ilaçtır. Yumurta çatlatma iğnesi reçeteli olarak satıldığından SGK ödemesi karşılamaktadır. Uzman hekimlerce uygun görüldüğünde yumurta çatlatma iğnesi reçete edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde en önemli olan hastanın düzenli takipleri olması ve hekim tarafından belirtilenler dışında çatlatıcı iğne kullanmamasıdır.

Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz eczane fiyatı

OVİTRELLE Kullanıma Hazır Şırıngada Enj. Çözelti 250 mcg/0.5 ml 1×0.5 ml’lik kullanıma hazır şırınga 8699777950308 barkod numarasıyla kayıt edilmiştir. Yumurta çatlatma iğnesi reçetesiz eczane fiyatı 274.96 TL olarak güncellenmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.