E Nabız Bilgi

Bactrim şurup reçetesiz alınır mı

12.02.2023
Bactrim şurup reçetesiz alınır mı

Bactrim şurup reçetesiz alınır mı konulu yazımızda bactrim şurup reçetesiz satılır mı ve bactrim şurup reçeteli mi gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Bactrim şurup mevcut enfeksiyonu iyileştirmek ve çeşitli hastalıklarda enfeksiyon oluşumunu engellemek için kullanılır. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların oluşmasını ve büyümesini engelleyen bactrim şurup belirli zamanlarla yiyecekleri ile kullanılması gerekmektedir. Yan etkisi olan bir ilaç olduğundan dolayı doktor muayenesi üzerine alınması gerekir. İlaç kullanım sırasında sağlıklı ve dengeli beslenmesi bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Bactrim şurup ne işe yarar

Bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyonlar denir. Bactrim şurup da çoğunlukla bakterilerin neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Genel olarak baktığımızda idrar yolu enfeksiyon, kulak boğaz ve karın enfeksiyonları bronşit ve pnömoni gibi bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Bactrim şurup kullanılmaya başladığı andan itibaren vücudun çeşitli yerlerinde oluşan bakterilerin büyümesini durdurur. Bactrim şurup kulak boğaz, karın, idrar yolu ve midedeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Bactrim şurup reçetesiz alınır mı

Bactrim şurup yan etkisi çok olduğundan dolayı mutlaka doktor muayenesi üzerine reçete ile alınması gereken ilaç gurubuna dahildir. İlacın ilk kulanım sırasında mide bulantısı, mide ağrısı kusma, iştahsızlık, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan ektiler bir ya da birkaç görülebilir. Bu yan etkilerden korunmak için ilaç kullanım sırasında sağlıklı dengeli beslenmeli ve gün içinde bol su tüketmelisiniz. İlacın içeriğinde bulunan etken madde ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa ve bu nedenli vücudunuzda alerjik reaksiyonlar göstermişse mutlak durumu doktoruna bildirmeniz gerekir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Batikon reçetesiz alınır mı

Balgam söktürücü reçetesiz alınır mı

Butopan reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.