E Nabız Bilgi

Yumurta çatlatma hapı reçetesiz alınır mı

24.11.2022
Yumurta çatlatma hapı reçetesiz alınır mı

Yumurta çatlatma hapı reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere yumurta çatlatma hapı reçetesiz satılır mı ve yumurta çatlatma hapı eczaneden alınır mı gibi sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi paylaşacağız. Yumurta çatlatma hapı, bir yılda veya daha uzun gebe kalamayan anne adaylarının hamile kalması için kullanılan ilaçtır. 12 ay boyunca korunmadan cinsel ilişki sonucunda hamlelik oluşmadığında kısırlıktan söz edilebilir. Bu durumda da kadın doğum uzmanları yumurta çatlatma hapı ya da iğneleri verir. Yumurta çatlatma hapları kısırlık sorununa yönelik özel formüle edilen ilaçtır. Bunu dışında bazı kadın hastalıklarından da kullanılır.

Yumurta çatlatma hapının etkileri ise yumurtalık üretimini teşvik ederek gebelik oluşumunu kolaylaştırır. Yumurtanın belli bir olgunluğa gelmesini sağlar. Çok uzun zamandır kısırlık tedavisinde ilk seçenek olarak kullanılan yumurta çatlatma hapı günde bir tane olmak şartıyla 5 gün boyunca alınması gerekir. İlacın doz programı kadın doğum uzmanı tarafından belirleniyor. Dolayısı ile yumurta çatlatma hapı kullanırken doktorunuzu reçete ettiği doz programına göre kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu ilaç her ne kadar kısırlık tedavisinde gündeme gelse de bunun dışında; yumurtalık fonksiyonlarını uyarmak için, erken yumurtalık yetmezliği problemi, hipofiz salgı bezleri sorunlarında polikistik over sendromu ve tüp bebek tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yumurta çatlatma hapı reçetesiz alınır mı?

Yumurta çatlatma hapı reçetesiz alınır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. Yumurta çatlatma hapı yalnızda uygun bulunduğu zaman reçete edilerek satışı yapılmaktadır. Yumurta çatlatma hapı reçeteli olarak satışı yapıldığından dolayı sgk tarafından ödemesi yapılmaktadır. Yumurta çatlatma hapını aile hekiminin yazma yetkisi bulunmamaktadır.

Yumurta çatlatma hapı eczane fiyatı nedir?

8699777950308 barkod numarası ile ovitrelle ilacının eczane fiyatı 274.96 TL olarak satışı yapılmaktadır. 8699828010128 barkod numarası ile klomen ilacının eczane perakende satış fiyatı 40.64 TL olarak belirlenmiştir.

Klomenle hamile kalma şansı yüzde kaç?

Klomen hapını kullanan hastaların merak ettiği konulardan bir tanesi hamile kalma şansı yüzde kaç olmaktadır. Tabiki bu ilacı kullandığınız zaman hamile kalacaksınız anlamına gelmemesi gerekiyor. Ancak kullananların %80 olan hastalar hamile kaldığı bilinmektedir.

Bunlarada bakabilirsiniz;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.