E Nabız Bilgi

Disülfiram reçetesiz alınır mı

10.11.2022
Disülfiram reçetesiz alınır mı

Disülfiram reçetesiz alınır mı içeriğimizde sizlere disülfiram reçetesiz satılır mı ve disülfiram hangi reçete gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Disülfiram, etanol ismi ile anılan kimyasal maddeye karşı bir duyarlılık oluşturan ilaçtır. Bu ilaç ayrıca asetaltahit dehidrojenaz enzimini inhibe ederek çalışan bir ilaç olarak da dikkat çekmektedir.

Disülfiram ne işe yarar ?

Disülfiramın pek çok rahatsızlık için giderici ve tedavi edici yönü bulunduğu bilinse de özellikle alkolizm hastalarının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Kısacası disülfiramın alkol bağımlılığı yaşayan kişilerde caydırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylenebilir. Bu ilacı kullanan kişiler alkol tükettiği zaman terlemeye ve kendini rahatsız hissetmeye başlar. Bu da alkol bağımlılığından kurtulmayı sağlamaktadır.

Disülfiram reçetesiz alınır mı?

Öncelikle disülfiram ismi verilen bu etkili maddeyi içeren pek çok ilaç vardır. Bunlardan en bilinen ve kullanılanı ise antabus ilacıdır. Antabus ilacı tüm eczanelerde bulunur ve reçete ile satın alınabilir. Yine de bu ilacı ve disülfiram içeren diğer ilaçları reçetesiz alıp alamayacağını öğrenmek isteyenler, disülfiram reçetesiz alınır mı sorusunun cevabını bulmak istemektedir.

Normal şartlarda disülfiram ilaçlarını reçetesiz almanın mümkün olmadığı söylenebilir. Tiksindirici bir etki yaratan ve bu sayede alkol bağımlılığından kurtulmayı sağlayan bir ilaç olduğu için, ancak alanında uzman doktorların yazdığı reçeteler dahilinde disülfiram kullanılmalıdır. Eczaneler de bu ilacı reçete dahilinde vermektedir. Bu nedenle illegal yollar dışında disülfiramın sadece reçete ile alınabileceğini söylemek yanlış olmaz.

https://www.ilacbu.com/disulfiram-recetesiz-alinir-mi/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.