E Nabız Bilgi

Ritalin reçetesiz alınır mı

16.12.2022
Ritalin reçetesiz alınır mı

Ritalin reçetesiz alınır mı 2023 yazımızda sizlere ritalin reçetesiz satılır mı 2023 ve ritalin reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Ritalin; kırmızı reçeteli ilaç gurubuna dahil olup, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. İçeriğindeki ana etken madde ise metilfenidat olup, kullanan hastaların beynindeki depomin ve nopradrenalin seviyesini artırıcı özelliğine sahiptir.

Ayrıca ilacın içeriğinde laktoz, kalsiyum fosfat, jelatin, buğday nişastası magnezyum sitreat ve talk gibi yardımcı maddeler de bulunmaktadır Ritalin kırmızı reçeteli ilaç olmasında dolayı mutlaka doktor kontrolü ve takibi ile kullanılması gerekmektedir. Dolayısı ile bu ilacı kullanmak için ilgili doktor hastaya ritalin kullanması gerektiğine dair reçete yazması gerekmektedir. Ayrıca ilaç dikkat eksikliği otizme bağlı huzursuzluklar ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların kullanımına da uygun forma sahiptir.

Ritalin reçetesiz alınır mı 2023

Ritalin reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde ritalin ilacı kırmızı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından ritalin uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Ritalin reçeteli olarak alındığından devlet tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Doktor kontrolü olmadan ve gerekli testler yapılmadan ritalin kullanılırsa hastada mide bulantısı, iştahsızlık baş dönmesi, çocuklarda büyüme ve gelişme sorunları meydana gelmektedir. Ayrıca doktorun verdiği dozdan fazla kullanılması ya da doktorun takibi olmadan ilacın kullanımını bırakılması da hastada sara nöbetleri, konuşma bozuklukları gibi yan etkiler görülmektedir.

Ritalin reçetesiz eczane fiyatı

RİTALİN Tablet 10 mg 30 tabletlik ambalaj 8699504011104 barkod numarasıyla kayıt edilmiştir. Ritalin reçetesiz eczane fiyatı 69.36 TL olarak güncellenmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Roaccutane krem reçetesiz alınır mı

Diprospan ampul reçetesiz alınır mı

Cortair reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.