E Nabız Bilgi

Aprazol reçetesiz alınır mı

24.01.2023
Aprazol reçetesiz alınır mı

Aprazol reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere aprazol reçetesiz satılır mı ve aprazol reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Aprozal, bir proton pompa inhibitörü olarak adlandırılan bir ilaçtır. Bu ilaç mide asidini azaltarak, mide ve 12 parmak bağırsakta oluşabilecek ülserleri tedavi etmeye yarar. Aprozal ayrıca reflü ve Zollinger-Ellison sendromu gibi diğer mide ve barsak sorunlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Zollinger-Ellison sendromu, bir tümör (gastrinoma) nedeniyle çok fazla gastrit hormonu üretilmesine neden olan bir endokrin bozukluktur. Gastrit hormonu, mide asidini üretmek için salgılanan bir hormon olduğu için, Zollinger-Ellison sendromunda mide asit üretimi çok yüksektir.

Aprazol hangi hastalıklarda da kullanılır?

Lansoprazol genellikle şunlar için kullanılır:

Gastrik ve duodenal ülserler: Aprozal, mide ve duodenumda oluşan ülserlerin tedavisinde kullanılır. Bu ilaç mide asidini azaltarak ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.

Reflü: Aprozal, reflü tedavisinde kullanılır. Bu ilaç mide asidini azaltarak reflü semptomlarını azaltır.

Zollinger-Ellison sendromu: Aprozal, Zollinger-Ellison sendromunda salgılanan gastrin hormonunun etkisini azaltarak mide ve duodenumda oluşan ülserlerin tedavisinde kullanılır.

Erosive esofagit: Mide asidinin esofagu zarar vermesine neden olan erosive esofagit tedavisinde kullanılır.

Mukozal hiperplazi: mukoza hiperplazisi olan hastalarda mide asidinin azaltılmasını sağlar.

Aprazol reçetesiz alınır mı

Bu ilaçlar genellikle mide asidini azaltarak mide ve duodenumda oluşabilecek ülserleri tedavi etmeye yarar. Aprozal reçetesiz alınır mı hakkında merak edilen soruya da bu içeriğimizde cevap veriyoruz. Mide rahatsızlıklarında kontrolsüz ilaçlar kullanılmaması gerektiğinden ötürü aprozal reçeteli satılan bir ilaç durumundadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Atacand plus reçetesiz alınır mı

3 aylık iğne reçetesiz alınır mı

Adrenalin ampul reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.