E Nabız Bilgi

Osmolak şurup reçetesiz alınır mı

17.12.2022
Osmolak şurup reçetesiz alınır mı

Osmolak şurup reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere osmolak şurup reçetesiz satılır mı ve osmolak şurup reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Osmolak, 1000 mll sulu çözeltisinde 667 gram laktüloz içeren ve etkili laksatifler grubunun üyesi olan bir çeşit ilaçtır. Osmolak, ağız yolundan alınır. Kıvamlı ve kahverengi-sarı renkli bir ilaçtır. Cam şişelerde sunulmakta olup beraberinde ölçek kabı da bulunmaktadır.

  • Kabızlıkta bağırsakların uygun çalışma düzenini kazanmasını sağlamak amacıyla kullanılır.
  • Gaita yani dışkının kıvamının yumuşak olmasının tıbbi açıdan gerektiği durumlarda kullanılır.
  • Karaciğer koması veya koma öncesi tedavisinde ve korunmasında kullanılır.

Eğer osmolak içerisindeki etkin madde olan laktüloza karşı veya diğer maddelere karşı aşırı duyarlılığınız varsa kullanmamalısınız.

Osmolak şurup reçetesiz alınır mı

Osmolak şurup reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde osmolak şurup ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından osmolak şurup uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Osmolak şurup ilacı reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi karşılanmaktadır.

Osmolak ilacını kullanmadan önce diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi doktorunuzun onayına ve reçetesine danışmanız gerektiğini unutmayınız. Aksi takdirde istenmeyen bulgular ortaya çıkabilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Prozac reçetesiz alınır mı

Onceair 4 mg reçetesiz alınır mı

Remeron reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.