E Nabız Bilgi

Fildişi Kıyısı Doktor Maaşı

13.10.2023
Fildişi Kıyısı Doktor Maaşı

Fildişi Kıyısı, Batı Afrika’da bulunan bir kıyı ülkesidir. Fildişi Kıyısı ülkesinin resmi para birimi CFA Frangı’dır. Ülkede yaşayanları büyük bir kısmını hayvan yetiştiricileri ve çiftçilerdir. Eğitimin çok fazla gelişmediği ülkede eğitim lüks sayılmaktadır. Her anne baba çocuğunu okula göndermek için gerekli paraya sahip değildir. Genellikle anne babalar çocuklarını, erken yaşta işe girdirmektedir. Hal böyle olunca da okumuş insan sayısı ülkede çalışan nüfusa göre oldukça azdır.

Asgari ücretle geçimin zor olduğu Fildişi Sahili’nde vatandaşlar her ne kadar şikayetçi olsa da devletin yapacak fazla bir şeyi yoktur. Geçim sıkıntısı yaşayan halk ortalamaya göre yaklaşık 250 euro asgari ücret almaktadır. Halkın bir kısmı ise evlatlarını okuması için tüm imkanlarıyla okutmaya çalışmaktadır.

Doktor sayısı ülkede az olmakla birlikte doktorlara verilen maaş da yeterli seviyede değildir. Durum böyle iken ülke yetiştirdiği doktorları da farklı ülkelere kaptırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Fildişi Kıyısında ortalama olarak bir doktor maaşı 700 euro bandındadır. En düşük doktor maaşı ise 600 eurodur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.