E Nabız Bilgi

Finlandiya doktor maaşı

10.10.2023
Finlandiya doktor maaşı

Finlandiya Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinav ülkesidir. Para birimi olarak ülkede Sauli Niinistö kullanılmaktadır. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olan Finlandiya’da işçi vatandaşlara oldukça fazla değer verilmektedir. Gençlerin bazı gelişmemiş ülkelerin aksine doktor olup kendilerini kurtarma dertleri yoktur. Refah içerisinde olan bu ülkede gençler ilgileri ya da yetenekleri doğrultusunda mesleklerini seçerek eğitim almaktadırlar.

Geçim sıkıntısı sıfır denecek kadar az olan Finlandiya’da asgari ücret pek çok ülkeye nazaran oldukça yüksek seviyededir. Yaklaşık olarak asgari ücret 3000 euro üzerindedir. Ülkede aylık olarak ortalama kazanılan para ise 4000 euro bandındadır. Ülkenin nüfusu fazla olmamasından dolayı, devler her vatandaşına ayrı ayrı değer verir.

Doktor maaşlarının en çok olduğu ülkelerden biri Finlandiya’dır. Ortalama doktor maaşının 10.000 euro olduğu bu ülkede 18.000 euroya kadar para kazanabilen doktorlar vardır. Diş hekimleri maaşları ise yaklaşık 8.000 euro fiyat skalasındadır.

Ülke sağlık sektörüne özellikle ilgi göstererek, her Finlandiyalı vatandaşın işinde en iyi olmasını ve işini severek yapmasını ister.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.