E Nabız Bilgi

Selectra reçetesiz alınır mı

18.12.2022
Selectra reçetesiz alınır mı

Selectra reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere selectra reçetesiz satılır mı ve selectra reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Selectra seçici selotanin geri alım intihibörleri gurubuna dahil biri ilaçtır. Antidepresan ilacı olan selectra depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. içeriğindeki etken maddesi içe sertraklindir.

Beyindeki serotonin miktarı çok önemlidir. Çünkü serotonin beyinde mutluluk hormonu olarak bilinir. Selectra ise içeriğindeki etken madde sayesinde beyindeki mutluluk hormonunu yeteri düzeyde salgılanmasını sağlar. Ancak kullanımı mutlaka doktor kontrolünde ve doğru dozda olması gerekir. Yanlış dozda kullanım fayda sağlamak yerine hasta açısından sorun olabilir. Hastaların bazılarında çok fazla Selectra kullanımı sonucu beyinde serotonin birikmesi meydana gelir. Bunun sonucunda da hastada ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Selectra genç ve yetişkinlerde en yaygın görülen obesesif, kompulsif bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra depresyon tedavisinde ve ergenlik dönemindeki gençlere psikiyatri tarafından reçete edilebilir. Selectra aslında sıklıkla kullanılan kaygı bozukluğu ve depresyon ilacı olarak bilinir. Ancak başka psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için de veriliyor olsa da her ilaçta olduğu gibi bu ilaç kullanım sırasında bir takım yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler genel olarak ilaca yeni başlayanlar ile bir süredir kullananlar tarafından çok merak ediliyor.

Selectra reçetesiz alınır mı

Selectra reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde selectra ilacı beyaz reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından selectra uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Selectra 50 mg, selectra 100 mg ve selectra 25 mg ilaç reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Genel olarak ilaçta görülen yan etkilerden bazıları şu şekildedir; ağız, dudak v yüz ve dilde şişme, el ayak gibi vücudun farklı yerlerinde kızarıklık, nefes darlığı, karaciğerde hasar, vücutta döküntü nöbet ve depresyondur. Bu yan etkilerin ile karşılaşmanız halinde doktorunuza durumun bildirmenizde fayda vardır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Sipraktin reçetesiz alınır mı

Simflat reçetesiz alınır mı

Sekrol reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.