E Nabız Bilgi

Efedrin reçetesiz alınır mı

13.12.2022
Efedrin reçetesiz alınır mı

Efedrin reçetesiz alınır mı 2023 yazımızda sizlere efedrin reçetesiz satılır mı 2023 ve efedrin reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Astımlı hastalarda ve diğer durumlarda hava yollarının daralmasını gidermek için de kullanılır.

Efedrin ayrıca belirli ameliyat türlerinin neden olduğu hipotansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Efedrin Sopharma sadece reçeteyle satılmaktadır. Enjeksiyon için berrak, renksiz bir çözelti olarak gelir. Olağan doz, damar veya kas içine yavaşça enjekte edilen 5-10 mg’dır. Doz, farklı kişiler için farklı olacaktır ve tedavi edilen tıbbi durum ve kişinin tedaviye yanıtı gibi faktörlere bağlı olacaktır. Daha şiddetli vakalar için daha yüksek bir doz gerekli olabilir. Efedrin sadece bir sağlık uzmanının gözetiminde verilmelidir. Efedrinin en yaygın yan etkileri kaygı, sinirlilik, titreme, baş ağrısı, baş dönmesi ve çarpıntıdır. Efedrin ayrıca felçlere veya kalp krizlerine yol açabilen yüksek tansiyona neden olabilir.

Efedrin reçetesiz alınır mı 2023

Efedrin reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı evet olacaktır. Eczanelerde efedrin ilacı reçetesiz olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından efedrin uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Efedrin arsan, efedrin ampul ve efedrin hidroklorür reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Nadir durumlarda, efedrin nöbetlere neden olabilir. Efedrin, sempatik sinir sistemini uyararak çalışır. Bu, kalp atış hızını ve kan basıncını artıran norepinefrin salınımına neden olur. Efedrin diğer yandan metabolizmayı hızlı çalıştırıp kilo kaybına neden olabilir.

Efedrin reçetesiz eczane fiyatı

EFEDRİN HİDROKLORÜR İM/İV/SC Ampul 50 mg/ml 100×1 ml’lik ampul 8699788750393 barkod numarası ve EFEDRİN ARSAN Tablet 50 mg 20 tabletlik ambalaj 8699570010018 barkod numarasıyla kayıt edilmiştir. Efedrin reçetesiz eczane fiyatı 0.77 TL olarak güncellenmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.