E Nabız Bilgi

Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek

21.01.2023
Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek

Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek içeriğimizde sizlere tansiyon ilacı birden fazla alınırsa ne olur ve yanlışlıkla fazla tansiyon ilacı içmek gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Hipertansiyon tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği, görme kaybı, beyin kanaması gibi çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Hipertansiyon tedavisi, ilaçlar yoluyla yapılır. Hastaların doktorun önerdiği biçimde, genel olarak günde 1 kez haplarını düzenli kullanmaları son derece önemlidir.

Hipertansiyon ilaçları nasıl ne işe yarar?

Hipertansiyon ilaçları, kan damarlarında direnci azaltarak kanın akışını kolaylaştırır. Hipertansiyon ilaçları, özelliklerine göre hastalığı şu özellikleriyle tedavi eder;

  • antiojensin 2 üretimini bloke eder,
  • İdrar söktürücü özelliğiyle vücuttan su ya da potasyum atılmasını kolaylaştırır,
  • Beta ya da alfa bloker özellikleri ile kalbin iş yükümü azaltır,
  • Vazodilatör etki ile kan damarlarını gemişletir,
  • Kalsiyum iyonları için bloker görevi yaparak kalbin yükünü azaltır.

Hipertansiyon ilaçları doktorun önerdiği biçimde kullanılır. Genellikle günde bir tablet olarak alınmaktadır.

Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek

Hipertansiyon hastaları düzenli ilaç kullanımına devam etmelidir. Tansiyonları, ilaçların etkisiyle normal seviyede sürse de günlük tabletlerini mutlaka almalıdırlar. Hastalar düzenli ilaç kullanımına hassas olabilirler. Bu sebeple unutarak günde iki doz antihipertansiyon aldıklarında endişeye kapılabilirler. Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı almak tehlikeli mi sorusu sorulabilir. Tansiyon ilacının 24 saatlik zaman dilimi içinde 1 tablet kullanılması gerekir. Bazen tableti aldığını unutarak ikinci bir ilaç dalgınlıkla yutulabilmektedir. Bu durum, tansiyonun düşmesine yol açabileceği için baş ağrısı, bayılma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Dozajın aşıldığı durumlarda her tür riske karşı tedbir amaçlı doktora danışılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.