E Nabız Bilgi

Azerbaycan doktor maaşı

20.01.2023
Azerbaycan doktor maaşı

Azerbaycan doktor maaşı içeriğimizde sizlere Azerbaycan uzman doktor maaşları ve Azerbaycan aylık doktor maaşı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Azerbaycan Avrupa ile Asya arasında olan Kafkasya bölgesinde bulunan yaklaşık nüfusu 10 Milyon olan Türk ülkesidir. Para birimi manat olan Azerbaycan’da eğitim orta seviyededir. Bu yüzden kimi öğrenciler eğitim sisteminden memnunken kimi öğrenciler ise eğitim sisteminden memnun olmayıp farklı ülkelerde eğitim almak istemektedir. Bu ülkelerden biri olan Türkiye, birçok Azerbaycanlı öğrencilere üniversitesinde okuma imkânı sağlamaktadır. Azerbaycan’da statüsü yüksek mesleklerden ilki doktorluktur. Doktorluğun fazlaca saygı gördüğü ve halk tarafından ilgi gösterildiği görülmüştür. Kaldı ki hekim olmak isteyen Azerbaycanlı öğrenci sayısı da oldukça fazladır.

Azerbaycan doktor maaşı

Asgari ücret yaklaşık olarak bu ülkede 180 Euro’ya denk gelirken halkın ortalama çalıştığı azami ücret 350 euro civarındadır.

Sağlık sektörü her ne kadar Azerbaycan’da fazla gelişmemiş olsa da yetenekli Azerbaycanlı doktorlar ülkeden çıkmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’ye doktor göndermiş olsa da Türkiye’den Azerbaycan’a gelen doktorlar da vardır.

Güncel verilere göre 2023 yılında Azerbaycan’da ortalama doktor maaşı 1000 dolara yakındır. Bu ücret hizmet karşılığı her ne kadar az da olsa bu parayla Azerbaycan’da lüks bir yaşam mümkündür.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Hollanda doktor maaşı

Fransa doktor maaşı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.