E Nabız Bilgi

insülin reçetesiz alınır mı

18.12.2022
insülin reçetesiz alınır mı

insülin reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere insülin reçetesiz satılır mı ve insülin reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. İnsülin; Midenin arka tarafında yer alan ve insan vücudunu en önemli organlarından birisi olan pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülin metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışması açısından çok önemli bir hormondur.

Yediğiniz besinler sonrasında sindirim sisteminde besinlerin içeriğinde yer alan büyük yapılı karbonhidratlar küçük şekerler haline dönüşerek kan dolaşımına salınır. Karbonhidratları temel yapı taşı olan glikoz kan şekeri olarak bilinir. İnsülin hormonu ise kan dolaşımındaki şekerin hücreler tarafından alınması ve vücutta enerji üretimi amacıyla kullanılır. Ancak bu insülin direni insülin hormonunun yüksek seviyede olması nedeni ile kandaki şeker miktarı artar ve diyabet hastalığına neden olur. Bu nedenle insülin direncini düşürmek için dışardan insülin adından bir iğne yapılır.

insülin reçetesiz alınır mı

insülin reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde insülin ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından insülin uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. insülin ilaç reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

İnsülin iğnesi kandaki şeker miktarını dengelemek ve kandaki glikoz miktarını çok fazla yükselmesini engellemek için uygulanan bir iğnedir. Glikoz iğnesi, ilaçla düşürülmeyen şeker ve diyabet hastalarına doktorlar tarafından verilen bir ilaçtır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

iburamin cold şurup reçetesiz alınır mı

itraspor reçetesiz alınır mı

Prednol reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.