E Nabız Bilgi

Hyzaar reçetesiz alınır mı

11.02.2023
Hyzaar reçetesiz alınır mı

Hyzaar reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere hyzaar reçetesiz satılır mı ve hyzaar reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Hyzaar yüksek tansiyonu düşürmek ve kan basıncını dengelemek için kullanılır. Yüksek kan basıncı yüksek tansiyona neden olur.

Tansiyonun yükselmesi sonucu da kişide kalp krizi, felç benzeri hayati sorunlara neden olur. Yüksek tansiyon ve kalbin sol odacığı kalınlaşmış olan hastalarda inme riski meydana gelir. Bu durumu önüne geçmek için Hyzaar güçlü etken maddeler ile formüle edilmiştir. Hyzaar anjiyotensin II reseptör blokörü bulunan losartan ve idrar söktürücü olan hidroklorotiyazid etken maddelerinden elde edilmiş kombinasyondur.

Hyzaar reçetesiz alınır mı

Hyzaar reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde hyzaar ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Hyzaar doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Hyzaar reçeteli olarak satın alındığında devlet ödemesi yapmaktadır.

Vücutta üretilen kan damarlarındaki reseptörlere bağlanarak onların sıkışmasını sağlayan maddeye Anjiyotensin II denir. Bu durum sonucunda kan basıncı artar losartan ise anjiyotensi II ‘nin reseptörlere bağlanmasını engelleyerek kan damarlarındaki gevşeme meydana getirerek kan basıncını düşmesini sağlar. Hidroklorotiyazid ise böreklerden daha fazla su ve tuzun geçmesini sağlar bu durumda da kan basıncını düşer.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Fucithalmic reçetesiz alınır mı

Duact kapsül reçetesiz alınır mı

Duloksetin reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.