E Nabız Bilgi

Cipram reçetesiz alınır mı

19.12.2022
Cipram reçetesiz alınır mı

Cipram reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere cipram reçetesiz satılır mı ve cipram reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Cipram insan beyninde bulunan serotonin hormonun etki ederek, depresyon veya depresyonla ilişkili hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Beyinde yer alan serotonin hormonun yetersizliği psikiyatrik hastalıkların oluşumunda çok etkilidir. Dolayısı ile Cipram benzeri ilaçların yaşanan bu psikolojik bozukluklara neden olan beyindeki bazı kimyasalların eksikliğinin giderilmesinde rolü çok büyüktür. Cipram depresyon tedavi gören bireylerin kendilerini daha iyi hissettikleri zamanlarda depresyonu belirtilerinin tekrarlanmasını önlemek için mevcut tedaviye yardımcı olmak için kullanılmakta olan antidepresan ilaçlardan bir tanesidir. Üstelik cipram uzun dönemli kullanılması gereken ilaçlardan bir tanesidir. Çipram majör depresif bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda yaygın panik atak tedavisinde de etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Cipram reçetesiz alınır mı

Cipram reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde cipram ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından cipram uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Cipram 10 mg ve cipram 20 mg yeşil ilaç reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Antidepresan ilacı olduğundan dolayı ilk kullanmaya başlayanlarda bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar; uyku hali, aşırı terleme, ağız kuruluğu, bulantı ve tremordur. Bazı vakalarda ise çok nadir olarak konvülsiyon durumu ortaya çıkmaktadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Diaformin reçetesiz alınır mı

Folbiol reçetesiz alınır mı

Benical reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.