E Nabız Bilgi

Çinko reçetesiz alınır mı

20.12.2022
Çinko reçetesiz alınır mı

Çinko reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere çinko reçetesiz satılır mı ve çinko reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Çinko insan vücudu için çok önemli minerallerden bir tanesidir. Çinko doğal olarak vücut tarafından üretilir.

İnsan vücudunu sağlıklı çalışabilmesi için mikro besin öğelerinden faydalanır. Özellikle insan vücudunda bağışıklık sistemi ve metabolik faaliyetler gibi birçok görevli üstelenen bir minarelidir. Büyüme gelişme üreme fonksiyon, protein sentezi, doku oluşumu ve nöro davranışsal ve gelişimler gibi pek çok faaliyeti içeren çinko vücutta en çok saç, deri, kemik ve kaslarda bulunur. Gerek biyolojik gerekse de fizyolojik süreçlerin büyük bir bölümünde rolü bulunan çinko, güçlü bir bağışıklık sistemi ve sinir sistemi için yeterince alınması gereken minerallerden biridir. Çinko çoğunlukla bitkisel ve hayvansal besin kaynağı içeren besinlerde bulunmaktadır.

Çinko reçetesiz alınır mı

Çinko reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı evet olacaktır. Eczanelerde çinko ilacı reçetesiz olarak satın alınabilmektedir. Çinko doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Çinko reçeteli olarak satın alındığında devlet ödemesi yapmaktadır.

Yediğiniz besinlerden faydalanarak vücut tarafından üretilir. Ancak vücut tarafından doğal olarak üretilemediği durumlarda dışarıdan gıda takviyeleri ile alınabilen esansiyel moleküllerdir. Çinko minerali takviye olarak farklı formlara sahiptir. Bunlar içinde çinko esatat, çinko sitrat, çinko glukonat, çinko sülfat ve çinko pikolinat olarak isimlendirilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Glukofen reçetesiz alınır mı

Hepazec reçetesiz alınır mı

Gentagut damla reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.