E Nabız Bilgi

Glukofen reçetesiz alınır mı

20.12.2022
Glukofen reçetesiz alınır mı

Glukofen reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere glukofen reçetesiz satılır mı ve glukofen reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Diyabetik olan yani şeker hastası olan hastaların kullandığı bir antidiyabetik ilaçtır. Glukofen beyaz, oval, ortadan ikiye tam bölünmeye yarayan çizgisi ile şeker hatalığında kullanılan ilaçtır.

Glukofen ne için kullanılır?

Sağlıklı insan vücudunda insülin hormonu yeterli miktarda bulunur ve gıdalardan gelen şekeri enerjiye çevirmekle görevlidirler. Diyabetik olan hastalarda yeterli insülin üretmeyen pankreas, kanda meydana gelen yüksek şekeri enerjiye çeviremez ve şeker hastalığı ortaya çıkar. Yeterli üretilmeyen insülin hormonu yerinde glukofen içilerek gerekli insülin alınmış olur. Kandaki şeker miktarını dengelenmiş olur. Glukofen ilacını kullanan diyabetik hasta kandaki şeker oranının düşmesi ile rahatlamış olur.

Glukofen kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Özellikle çiğnenmesi gereken ilaçları çiğneyerek kullanmak gerek fakat glukofen kesinlikle çiğnenmemeli bol su ile yutulmalıdır. Günde tek doz alan hastalar glukofen ilacı sabah almalıdırlar. İki doz yarım şeklinde alan hastalar ise yarım sabah yarım akşam olmak üzere iki kere almalıdırlar.

Glukofen reçetesiz alınır mı

Glukofen reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde glukofen ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Glukofen doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Glukofen reçeteli olarak satın alındığında devlet ödemesi yapmaktadır.

Erişkinler doktorun tavsiye ettiği şeker hastalığında kullandıkları ilaçlar beraber glukofen kullanabilir. 10 yaş altındaki çocuklar ise doktorun tavsiyesi üzerinde insülin ile beraber kullanabilir ya da tek başına glukofen kullanabilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Hepazec reçetesiz alınır mı

B12 vitamini reçetesiz alınır mı

Benexol reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.