E Nabız Bilgi

Çiğneme tableti yutulursa ne olur

01.01.2023
Çiğneme tableti yutulursa ne olur

Çiğneme tableti yutulursa ne olur içeriğimizde sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Çiğneme tableti yutmakta güçlük çeken ya da yutkunmayı sevmeyen kişiler ile yatmakta güçlük çeken çocuklar için dişlerin arasında ezilebilen veya sonrasında çiğnenebilen tabletlerdir. Çiğneme tabletleri pürüzsüz ve hemen eriyebilen bir yapıya sahip olduğundan dolayı dişler arasında ezildiğinde ya da çiğnendiğinde herhangi bir zorluk çektirmezler ya da ağız içerisinde istenmeyen acımsı bir tat bırakmazlar.

Çiğnenebilir tabletler ağızda kolaylıkla dağılabildiğinden dolayı doktorunuzun başka şekilde önermediği takdirde çiğnenerek alınması gerekir. Bunun dışında suda eritme ya da yutma yöntemi ile alınmamalıdır. Zaten çok büyük olduğundan dolayı yutmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Aspirinleri vitaminler, veya antiasitler gibi etken maddelerin çiğneme tabletleri formüle edilir. Çiğneme tabletleri içerisinde yer alan yardımcı maddeler ise ağız içerisinde ferahlık hissi veren mannitol içermektedir. Çiğneme tabletleri çiğnenerek alındıktan sonra bir bardak su içebilir ya da yutkunabilirsiniz.

Çiğneme tableti yutulursa ne olur

Adından da anlaşılacağı gibi çiğneme tabletleri ağızda çiğnenerek veya emilerek alınmalıdır. Kesinlikle yutmayınız. Parçalanmaması gereken ilaçlar elbette çiğnenerek alınmamalıdır. Çiğneme tabletleri de bu durumun tam aksine çiğnenerek alınması gerekir. Bu nedenle vatandaşların ilaç kullanımı konusunda bilinçli olması gerekir. Çünkü bağırsakta çözülmesi gereke ilaçlar var. Bunları çiğneyerek kullanmak ilaçların ince bağırsağa ulaşmadan ilacın içeriğindeki etken maddesi vücutta yayılıyor ve ilacı boşa kullanmış oluyorsunuz. Daha hızlı emilim sağlanması gereken ilaçlarda çiğnenerek kullanılması gerekir.

Dolayısı ile hızlı etki sağlanması gereken ilaçlarda çiğnenerek alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.