E Nabız Bilgi

Champix yasaklandı mı

11.11.2022
Champix yasaklandı mı

Champix yasaklandı mı içeriğimizde sizlere champix neden yasaklandı ve champix yasaklandı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. İlâç sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Etkin maddesi vareniklin olup, içeriğinde nikotin maddesi bulunmamaktadır. Vareniklin, nikotin taklit edilerek üretilmiştir. Champix ile tedavi süreci doktor kontrolünde 24 hafta sürmektedir, ilâç reçete ile hastalara verilmektedir.

Champix yan etkileri nelerdir?

Geçmişte psikiyatrik rahatsızlıklar ve uzun süreli depresyon yaşayan kişiler, Champix kullanmaya başladığında intihara meyil gösterebilirler. Felç geçireme ve kalp krizi riski bulunmaktadır. Uykuya dalma sorunu, uyku uyuyamama, garip rüyalar görme, baş ağrıları, kabızlık ve bulantı yaşanabilir. Champix, gebelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilâçtır. Hasta nikotin yoksunluğunu; nazal sprey, bant, sublingual (dil altı) tablet ile gidermelidir. Anne sütü ile bebeğe geçme durumu olduğundan, emzirme dönemlerinde de ilâcın kullanılmaması gereklidir.

Champix yasaklandı mı?

Sağlık Bakanlığı ve sigarayı bıraktırma hattı 171 yakın zamana değin, tedavi olmak için gelen hastalara Champix ilâcını öneriyordu. Ancak ilâcın üreticisi olan Pfizer, haplarda yüksek miktarda nitrozamin bulunduğunu ve bu maddenin de kansere yol açtığını belirtti; böylelikle ilâcın piyasadan toplatılma kararı alındını duyurdu. 2022 Haziran ayında ilâcın 0,5mg ve 1mg’lık tüm versiyonlarının dağıtımı durduruldu, ilâç depolarından geri çekilmeye başlandı.

Hâlihazırda Champix kullanan kişiler için acil bir risk bulunmuyor, ancak uzun süreli kullanımlarda ilâç potansiyel kanser riski taşıyor. İlâç üzerinde testlere devam edildiği bildirildi. Champix kullanan kişiler, doktorları yeni bir ilâç kendilerine önerene değin, ilâcı kullanmaya devam etmeleri yönünde uyarıldı.

Paxera yasaklandı mı ve bengay krem yasaklandı mı ilgili makalelere bakalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.