E Nabız Bilgi

Atasun optik sgk anlaşmalı mı

17.01.2023
Atasun optik sgk anlaşmalı mı

Atasun optik sgk anlaşmalı mı içeriğimizde sizlere atasun optik sgk indirimi, atasun optik sgk ile anlaşmalı mı ve atasun optik sgk gözlük fiyatları gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Türkiye’de birçok şubesi bulunan Atasu’n optik mağazası yeni gözlük alacak insanların ilk aklına gelecek yerlerden birisidir. Peki devlet kurumsal olmayan küçük optik dükkanlarına ödediği parayı Atasun optik gibi bir zincir optik markasına öder mi?

Devletin katkı payı nedir?

Devlet belirli şartlarda gözlük alacak kişiler için her yıl değişen bir miktar para öder. Bu parayı hem gözlük çerçevesi için hem de gözlük camı için öder.2022 yılı için uzak ve yakın gözlük çerçeve ücreti 37,80 TL olarak belirlenmiştir. Gözlük camı için ödediği katkı payı ise cam numarasına göre değişmektedir. 2023 yılı için 6 TL’den başlar 20 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Atasun optik sgk anlaşmalı mı?

Öncelikle sosyal güvenceniz olması gerekmektedir. Sosyal sigortalar kurumuna (SSK), BAĞ-KUR kurumuna ya da Emekli sandığında sosyal güvenceniz olması fark etmeyecektir. İkinci koşul ise devlet ya da özel hastanede muayene olmanız ve hekiminizin size göz hastalığınız ile ilgili reçete yazması gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız durumunda ilk defa gözlük alacak olan kişiler optikler aracılığıyla seçtiği gözlük çerçevesini ve hekiminin yazdığı gözlük numaralı cama vereceği ücretten devlet katkı payı düşülecektir. İlk defa gözlük almayanlar için ise ayriyeten bazı koşullar vardır.

Birinci şart gözlük camı ve çerçevesini değiştirdiğinizde devlet 3 yılda bir katkı payını öder. İkinci şart ise aslında bir istisnadır. 3 yıl dolmamasına rağmen göz numaranızda en az 0.5’lik bir artış olduysa ve hekim tarafından yazılan reçeteniz varsa gözlük camınızı değiştirdiğinizde, değişme ücretinden devlet katkı payı düşülür. Atasun optikte da devletle anlaşması olan bir optik mağaza zinciri olduğu için gözlük camı ve gözlük çerçevesinde indirime gitmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.