E Nabız Bilgi

Paxera yasaklandı mı

11.11.2022
Paxera yasaklandı mı

Paxera yasaklandı mı içeriğimizde sizlere paxera neden yasaklandı ve paxera yasaklandı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. İlâcın etken maddesi paroksetindir. İlâcın piyasada 10 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg farklı formları vardır. Tüm antidepresan ilâç kullanımlarında olduğu gibi, psikiyatrist reçete etmelidir, önerilen dozlarda kullanılmalı ve kullanıldıktan sonra aniden bırakılmamalıdır.

İlâcın günlük doz miktarı ayarlanırken hastalığın şiddeti, kişinin yaşı, vücudunun ilk doza verdiği tepki göz önünde bulundurulur. Hastadaki olumsuz ruh hali durumu, genellikle ilâcın 2 haftalık düzenli kullanımında ortadan kalkar. 20mg başlangıç dozu ile başlayan tedavi sürecinde, doz miktarı hastalığın şiddetine bağlı olarak 60mg/gün seviyesine çıkarılabilmektedir. İlâcın tedavi sürecinin sonunda doz miktarının azaltılarak bırakılması tavsiye edilmektedir.

Paxera yan etkileri nelerdir?

Cinsel işlev bozuklukları (her iki cinste orgazm sorunları, erkeklerde sertleşme problemleri), sürekli uyuşukluk ve uyku hali, sersemlik, halsizlik ve günlük rutinleri yerine getirmekte isteksizlik, kolesterolde artış, aşırı terleme, baş dönmesi, kabızlık, ishal, kısa sürede aşırı kilo alma ilâcın yan etkileridir.

Paxera yasaklandı mı?

İlâcı kullanan hastalarda intihar eğilimleri, bipolar atakları ve seretonin sendromları baş göstermiştir. Bu ilâcın ilk üreticisi olan GSK firmasıdır. Tüm ilâçların emilimi karaciğer ve böbrek yoluyla olmaktadır, kısa vadede kullanan kişiye rahatlık sağlasa da uzun dönemde zararlıdır. Özetle; paxera ilâcı piyasada halen satılmaktadır. Sonuçta ilâçlar, üretici firmaların güçlü pazarlama politikalarıyla piyasada yer etmektedir. İlâca karşı ABD’nde üreticisine karşı tazminat davaları açılmıştır ve üretici aleyhine sonuçlanmıştır.

Dolorex yasaklandı mı ve zyrtec neden yasaklandı ilgili makalelere bakalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.