E Nabız Bilgi

Zyrtec neden yasaklandı

03.02.2023
Zyrtec neden yasaklandı

Zyrtec neden yasaklandı içeriğimizde sizlere zyrtec şurup yasaklandımı, zyrtec yasaklandı mı ve zyrtec tablet neden yasaklandı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Zyrtec genellikle üst solunum yolu sorunlarından olan alerjik hastalıkların tedavisinde etkili olan bir ilaçtır. Hapşırık, göz sulanması ve burun akıntısı gibi durumları hafifletmede etkili bir ilaç özelliğini taşır.

Ciltte oluşan kızarıkların ve şişliklerin giderilmesi için kullanılır. Çok hızlı olarak etki vermektedir ve kısa süreli olarak kullanılır. Diğer ilaçların yan etkileri olduğu gibi zyrtec’inde bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler, sersemlik, uyuşukluk, ağızda kuruluk ve halsizlik olarak kendini gösterir. Bu nedenle doktorun talimatına uyularak kullanılması uygun olur. Tablet, şurup ve damla olarak piyasada bulunur. Küçük çocukların kullanması uygun olmaz. Çok etkili olduğu için 30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve 24 saatten fazla etkisi devam eder. Aç veya tok karına içilebilir. Her gün aynı saat içerisinde almanız doğru olur. Zyrtec kullanacak kişiler ilk önce bir alerji testi yaptırmaları gerekir. Zyrtec kullanılması durumunda diğer alerjik ilaçların kullanılması uygun olmaz.

Zyrtec neden yasaklandı?

Zyrtec neden yasaklandı? Doktor kontrolünde verilen bir ilaç olma özelliği bulunur. Yanlış kullanım nedeniyle bazı zarar verici etkiler yapabilmektedir. ABD’de üretilen bu ilaç içerisinde kutuda yazılandan fazla bazı partiküllerin olması nedeniyle ve hastalıklara karşı fazla etki göstermediğinden geri çağrıldı. Standartlara neyin yol açtığını öğrendikten sonra tamamen üretimin yapılmayacağı belirtildi. Kısaca ilaç içerisinde bulunan etken maddenin belirtilenden fazla olması nedeniyle piyasadan çekildiği belirtildi.

Kaynak: https://www.ilacbu.com/zyrtec-neden-yasaklandi/

Yorumlar
 1. Murat SEVDA dedi ki:

  Türkiyede yasak değil ki? Kontrol edin veya ekstra bilgi giremisiniz.

  1. admin dedi ki:

   Genelde hemen hemen heryerde yasak hale gelmiş ama bazı yerlerde bazı bölgelerde pilot uygulama olduğu için o iller öncelikli olarak yasak koymaktadır. Ama bazı bölgelerde halen satışı yapılmaktadır.

 2. gio dedi ki:

  alerji icin doktor verdi ,suan kullaniyorum???

 3. Kader dedi ki:

  14 aylik kizima zyrtec surup verdi doktor kullwnmaimiyim