E Nabız Bilgi

Dormex neden yasaklandı

10.01.2023
Dormex neden yasaklandı

Dormex neden yasaklandı içeriğimizde sizlere dormex yasaklandı mı ve dormex yasak mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Dormex, bir hidrojen siyanür tuzudur. Dormex, hidrojen siyanür (HNCS) ve bir başka bileşik (örneğin, NaCN) tarafından oluşturulur. Hidrojen siyanür, kırmızı-sarı renkli, keskin kokulu bir madde olup, toksik ve zehirli bir özelliğe sahiptir.

Hidrojen siyanür tuzu, çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Örneğin, kuyumculuk, metalurji, plastik üretimi, kağıt ve deri imalatı, gübre üretimi ve kimyasal madde üretiminde kullanılır. Ayrıca, Hidrojen siyanür tuzu, çeşitli maddelerin üretilmesinde kullanılmaktadır ve aynı zamanda çeşitli laboratuvar uygulamalarında da kullanılır.

Dormex, hidrojen siyanür bileşiğinin bir türevi olarak ziraat, tarım veya çiftçiler tarafınca toprak gübresi olarak kullanılan bir ziraat ilacıdır.

Dormex neden yasaklandı

Dormex, dormansi (kış dinlenmesi) durumundaki bir bitkinin ürettiği katalaz enzimini engelleyen bir üründür. Dormex neden yasaklandı, bu soru hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Araştırmamıza göre dormex ülkemizde yasaklanmıştır. Dormex’in yasaklanma nedenlerinden birincisi sağlık üzerindeki olumsuz etkileridir. Dormex uygulamasından önce uyulması gereken zorunlu kurallar vardır. Bu kurallar şu şekildedir:

  • Dormex uygulamasından 24 saat öncesi ve sonrası için uygulayıcı kişi alkol tüketmemelidir.
  • Koruma kıyafeti, maske ve koruyucu gözlükler kuşanılmalı
  • Kalp ilacı veya tansiyon ilacı kullanan kişiler bu uygulamayı yapmamalıdır

Dormex kullanımında cilt üzerinde bir temas yaşanırsa oldukça ağır tahriş yaratmaktadır. Ülkemizde ki ziraat uygulamalarında ve daha çok çiftçilik ile uğraşan kişilerin dikkat edilmesi gereken kurallara uymadığı için oldukça olumsuz sonuçlar rapor edilmiştir. Bunların sonucunda ülkemizde Dormex yasaklanmış ve satışı engellenmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Celebrex neden yasaklandı

Redoxon neden yasaklandı

Terramycin neden yasaklandı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.