E Nabız Bilgi

Champix öldürdü

10.02.2023
Champix öldürdü

Champix öldürdü konulu yazımızda champix neden piyasada yok, champix neden toplandı ve champix öldürür mü gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Champix Amerikalı ilaç üretici Pfizer firmasının 2006 yılından beri ABD de Chantix ismi ile pazarladığı bir sigarayı bırakma ilacıdır. Dünya üzerinde 80 ülkeden 12 milyondan fazla insana reçete edildiği bilinmektedir.

Champixin içeriğinde yer alan vareniklin etken maddesinin insan vücudunda bilinen pek çok yan etkisi vardır. Bunların başında burun ve boğaz iltihapları, anormal rüyalar, uyumada güçlük, baş ağrısı, bulantı yanında, akciğer ve sinüslerde iltihaplar, kilo artışı, iştah artması veya azalması, baş dönmesi, uyku hali tat almada kayıp, nefes darlığı, öksürük, solunum bozuklukları, kusma, kabızlık, ishal, karın ve diş ağrısı, kurdeşen, eklem ağrısı, gibi yaygın belirtileri tespit edilmiştir. Bu yaygın belirtiler ilacın prospektüsünde harfiyen yer almaktadır. Bu genel yan etkilerin yanında seyrek yan etkileri de vardır.

Champix öldürdü

2011 yılında Sağlık Bakanlığı ilacın yan etkileri sonucu ölümle sonuçlandığı iddiası üzerine araştırma yapmış ve bilim kurulu tarafından 20 merkezde 2 bine yakın hastanın gözlenmesi neticesinde sigara bırakma oranının %72 olduğu ve intihara sebep olmadığı açıklanmıştır. Buna karşın, depresyon, rüyalarda korkmak ve intihar düşüncesine kapılan 3 hasta hakkında bilgiler rapora eklenmiştir.

Buna karşın 2009-2010 yıllarında Amerika’da yapılan araştırmalarda 1861 kişiden 406 kişide depresyon, 273 vakada intihara eğilim, 202 vakada ise anksiyete görüldüğü bildirilmiştir. Bu vakalardan 109 unun öldüğü belirtilen raporda 48 kişinin doğrudan intihar ettiği, 30 kişinin depresyondan ve 15 kişinin de anormal davranış bozukluklarından sonra intihar ettiği öğrenilmiştir.

Ülkemizde sigara bıraktırma konusunda başarılı olan bu ilacın, etken maddesinin uzun vadede kansere sebep olabileceği de bildirilmiştir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Champix neden yasaklandı

Champix reçetesiz alınır mı

Atarax öldürdü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.