E Nabız Bilgi

Ağrı kesici reçetesiz alınır mı

02.02.2023
Ağrı kesici reçetesiz alınır mı

Ağrı kesici reçetesiz alınır mı konulu yazımızda ağrı kesici reçetesiz satılır mı ve ağrı kesici reçeteli mi gibi sıkça merak edilen sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Ağrı kesici ilaçlar, ağrı veya rahatsızlık hissini azaltmak için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isimdir. Ağrı kesici ilaçlar, migren ağrıları, menstrual kramplar, diş ağrıları, eklem ağrıları ve diğer vücut ağrıları gibi birçok rahatsızlık durumlarında etkilidir. Ağrı kesici ilaçlar iki farklı türde çalışmaktadır. Bu ağrı kesici türleri Analjezik (ağrı kesici) veya antipiretik (ateş düşürücü) olarak sınıflandırılmaktadır.

Ağrı kesici marketlerde satılır mı

Ülkemizde ilaçların marketlerde satılması yasal değildir. Hiçbir ilaç türü marketlerde satılamaz, eczanelerden ilaçlar satın alınmalıdır. Bu nedenle ağrı kesici ilaç türleri marketlerde satılmamaktadır.

Ağrı kesici reçetesiz alınır mı

Ağrı kesiciler birden fazla türde üretilen ilaçlardır. Ağrı kesicilerin içerikleri ve etki etme kuvvetleri farklı olabilir. Ağrı Kesici Reçetesiz Alınır mı, sorusuna bazı ağrı kesici türleri eczanelerden reçetesiz olarak alınabilir cevabını vermek doğru olacaktır. Fakat düzenli ve ağır dozlarda ağrı kesici kullanılması gereken durumlarda ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Ağrı kesici ilaçlar içeriğinde; Asetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), paracetamol (Acetaminophen), aspirin, diklofenak (Voltaren), metamizol (Novaminsulfon), ketoprofen (Orudis) gibi madde türlerini bulundurmalarına göre ayrışırlar. Bu ilaçlar, ağrı, ateş ve diğer semptomların şiddetini hafifletmek için reçete edilen veya reçete olmadan satılan ilaçlardır. Her bir ilacın farklı etkileri ve yan etkileri vardır, bu nedenle doktorunuzun önerisi öncelikli olmalıdır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Azitro hap reçetesiz alınır mı

Avelox 400 reçetesiz alınır mı

Azosilin tablet reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.