E Nabız Bilgi

Çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz alınır mı

16.12.2022
Çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz alınır mı

Çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz alınır mı 2023 yazımızda sizlere çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz satılır mı 2023 ve çoçuk antibiyotik şurubu reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Çocuk antibiyotik şurubu çocuklarda bakteri ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavisinde mücadele eden güçlü bir silahtır.

Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonları tedavisinde yüksek ateşi düşürmek için kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici şurupların yanında yardımcı tedavi olarak antibiyotik şurubu verilmesi gerekir. Ancak antibiyotik bilinçsiz kullanımı zararlı olduğundan dolayı çocuklarda hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanımının gerekli olup olmadığına doktor karar vermesi gerekmektedir. Çocuklarda 6 ay ile 2 yaşında ortalama yılda 7-8 defa üs solunum yolu enfeksiyonları meydana gelir. Bununla birlikte çocukta yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bakteri ve virüslerde kaynaklı meydana gelen yüksek ateş çocuk için çok zararlıdır. Bu nedenle çocukları için anında gerekli tedavi uygulanmalıdır. Üst solunum yolları hastalıklarını ’nı virüs ve bakteri kaynaklı olduğundan dolayı antibiyotik kullanımı gerekebiliyor.

Çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz alınır mı 2023

Çoçuk antibiyotik şurubu reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde çoçuk antibiyotik şurubu reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler uygun gördüğünde çoçuk antibiyotik şurubu ilacını reçete etmektedir. Çoçuk antibiyotik şurubu reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi karşılamaktadır.

Antibiyotikler boğaz ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre ve idrar yolu enfeksiyon gibi hastalıklara kullanılmalıdır. Çünkü bu hastalıkların nedeni bir bakteri olduğundan dolayı bakterilerin vücutta yok olması için çocuk antibiyotik kullanımı zorunlu olabilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Sulinex reçetesiz alınır mı

Calpol reçetesiz alınır mı

Duphaston reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.