E Nabız Bilgi

5 yıldır antidepresan kullanıyorum

11.01.2023
5 yıldır antidepresan kullanıyorum

5 yıldır antidepresan kullanıyorum içeriğimizde sizlere yıllardır antidepresan kullanıyorum ve antidepresan uzun süre kullanılır mı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Antidepresanlar beyinde kimyasal bozuklukların sebep olduğu hastalıkların tedavi edilmesinde etkilidir. Bu ilaçlar bireylerin duygu durumlarında önemli etkilere sahip olan seratonin ve noradrenalin hormonlarının kimyasal dengesini düzenleyerek ruhsal hastalıkları tedavi eder.

Antidepresan kullanımının toplum içinde psikiyatrist kontrolüne karşı bilincin artmasıyla birlikte yaygınlaştığı görülmektedir. Antidepresanların doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiği bilinmelidir. İlaçların yaygın kullanımı antidepresanlar uzun süre mi kullanılır, antidepresan ne zaman kesilir, 5 yıldır antidepresan kullanıyorum neden iyileşemiyorum gibi konulara olan ilgiyi arttırmış durumdadır.

Antidepresan ne kadar süre kullanılır?

Antidepresan süresi hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Çoğunlukla antidepresanlar bir ya da bir buçuk sene düzenli olarak kullanımı gerektirmektedir. Hastalığın seyrine göre bu süre kısalabilir. Bununla birlikte hastalığın zaman zaman nüksetmesi, atakların sık biçimde gelişmesi gibi nedenlerle uzun süreli antidepresan tedavisini gerektiren vakalar da olmaktadır. Antidepresan kullanımı hastalığın seyrine bağlı olarak nadir de olsa bazı durumlarda ömür boyu tedavi süreci içermektedir.

5 yıldır antidepresan kullanıyorum

Antidepresan doktor kontrolü dışında alınmamalıdır. Bunun birçok riski bulunmaktadır ve yan etkileri çok ciddi olabilmektedir. Bazı durumlarda hastalar kendilerini daha iyi hissetmek, yaşadıkları ile başa çıkmak, sorunlarını unutmak gibi nedenlerle antidepresan almayı uygun bulabilirler. 5 yıldır antidepresan kullanıyorum şeklindeki yorumlarla karşılaşmak da olasıdır.

Doktor kontrolünde düzenli biçimde yıllarca antidepresan kullanmak da gerekebilir. Ancak beş yıldır antidepresan alıyorum diyen biri doktorun reçetelendirmesi dışında sorunlarından kurtulmak gibi nedenlerle ilaç kullanımından söz ediyorsa ilaçları hemen bırakmalı ve doktor kontrolünden geçmelidir. Antidepresan mutluluk hapı değil kimyasal bir ilaçtır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

10 yıldır cipralex kullanıyorum

10 yıldır antidepresan kullanıyorum

Antidepresan SGK karşılıyor mu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.