E Nabız Bilgi

Çocuklara Diş Sağlığı Nasıl Anlatılır

05.10.2023
Çocuklara Diş Sağlığı Nasıl Anlatılır

Çocuklar diş ve diş sağlığının önemini idrak edememektedirler. Bu yüzden onlara diş sağlığının öneminin uygun bir dille anlatılması gerekmektedir. Peki nasıl?

  • Çocuğun diş fırçalama saatlerinde ebeveynlerin de dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Bu durumda çocuk ebeveynlerinin diş fırçalamaya önem verdiğini ve ciddiye aldıklarını idrak etmeye başlayacaktır.
  • Dişlerin fırçalanmadığı takdirde ne gibi sonuçlar doğuracağına dair animasyonlar izletilmeli ve ebeveynler tarafından bu durum anlatılmalıdır.
  • Diş sağlığının önemi ile ilgili etkinlikler yapılmalıdır.
  • Pedodonti kontrolleri için telkin edilmeli ve bu konuda doktordan da gerekirse destek alınmalıdır.

Çocuklarda Ağız Sağlığı ile İlgili Acil Durumla

Çocuklarda zaman zaman oyun esnasında veya yanlış bir hareket sonucunda çeşitli ağız bölgesi kazaları gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin ne yapması gerektiğini bilmeleri oldukça kurtarıcı bir rol oynayacaktır. Bu noktada ağız yaralanmaları sonucu ne gibi ilk yardımlar uygulanmalı bunlara bakalım;

1-Diş Ağrıması: Çocuğunuzun dişinde ağrı oluştuğu takdirde ağrıyan bölgeyi fırça yardımıyla temizlemek gerekmektedir. Bu yöntem  ağrıya çözüm olmadıysa doktorunuzu daha önce tavsiye ettiği bir ağrı kesiciden yardım alabilirsiniz. En doğrusu ise Ankara çocuk diş hekimi gibi klinik merkezleriyle iletişime geçmektir.

2-Dudak, yanak veya dil ısırması: Bu gibi durumlarda öncelik yaralanan bölgeye buz koymaktır. Kanama olması durumunda gazlı bez yardımı ile tampon yapabilirsiniz. Bazen sert darbeler esnasında derin diş kesikleri olabilmektedir. Böyle durumlar da ise hekime başvurabilirsiniz.

3-Dişin Tamamen Çıkması Durumunda: Sağlam olan diş bir darbe sonucu çıktıysa öncelik olarak dişi bulmanız gerekmektedir. Dişi bulduğunuz durumda diş köküne dokunmadan temiz steril bir kap içinde diş hekiminize götürmeniz uygun olacaktır.

Çocuklara diş sağlığı nasıl anlatılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ankara’da hizmet veren diş kliniklerinden bir tanesi denttera klinik merkezidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.