E Nabız Bilgi

Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar

31.08.2023
Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar

Herkes insanın bedeninde gaz problemi vardır. Gazlar rahatsız edici ve ortam içerisinde yanlışlıkla dışarı çıkması ile utanç verici olabilmektedir fakat gaz ağrısı insanların hayatı için tehdit edici durum değildir. Vücuttaki gazlar ağızdan geğirmeler ve ya rektum yolu ile dışarı atılır. Birçok insan gün içerisinde birçok kez gaz üretir ve bu durum hayatı olumsuz etkilemez. Gaz esas olarak karbondioksit, oksijen, hidrojen, nitrojen, metan gibi kokusuz gazdan oluşur.

Kalın bağırsak içindeki bakteriler, kötü kokulu gaza neden olan kükürt maddesi içeren gazlar salgılamaktadır ve insanlar yedikleri besinlerden şeker, nişasta, lif gibi bazı enzimlerin eksikliği gibi yokluğu da sorun olabilir ve ince bağırsak içerisinde sindirilemez. Sindirilmeyen ve ya emilmeyen yiyecekler, normal bakterilerin besinlerin parçalandığı kalın bağırsağa geçer. Bu süreç, insanların yaklaşık üçte birinin rektumundan salınan karbondioksit, hidojen ve metan gazı üretmektedir.Yetişkin bireylerdeki gaz sorunları için pek çok özel ilaç vardır ancak bu durumda kişiler mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Yetişkinlerin gaz sancısının pek çok nedeni vardır ancak farklı tıbbi durumlar gaz sorunlarına neden olabilir, bu nedenle sorunun altında yatan konuyu araştırmak gerekir.

Yetişkinler için mevcut gaz giderici ilaçlar etkilidir ve genelde doktor tarafından reçete ile satışı yapılır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Simflat, Nurse Harveys Dikloron Meteosoasmyl, İmuneks Gas Stop, Omni Biotic Stres Repair, Bekunis, Sab Simplex, Gaspass gibi ilaçlar yetişkinlerde gaz giderici ilaçlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.