E Nabız Bilgi

Synagis aşısı SGK karşılıyor mu

20.09.2022
Synagis aşısı SGK karşılıyor mu

Synagis aşısı SGK karşılıyor mu içeriğimizde sizlere synagis aşısı SGK ödüyor mu, synagis aşısı devlet karşılıyor mu ve synagis aşısı devlet ödüyor mu gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Synagis aşısı, diğer adı RSV olan ve en çok da 2 yaşına kadar olan çocukları etkileyen bir virüs için yapılır. Aynı zamanda yetişkinleri de etkileyen bu virüs, solunum yollarını etkisi altına alır. Bebeklik döneminde ortaya çıkan bronşiolit rahatsızlığının da en önemli nedenidir. RSV enfeksiyonu, ortaya çıktığında oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Özellikle de Synagis aşısı tüp bebek olan çocuklarda, koruyucu aşı olarak önerilmektedir.

Synagis aşısı, doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği dozda, özellikle de RSV tehlikesi olan çocuklarda mutlaka uygulanmalıdır. Süreç içinde yapılan araştırmalar, bu aşının büyük ölçüde hastalığı engellediğini ve hastalığın hafif şekilde atlatılabildiğini göstermiştir. Synagis aşısı, aynı zamanda prematüre bebekler için de önerilmektedir.

Synagis aşısı SGK karşılıyor mu?

Synagis aşısı SGK karşılıyor mu? sorusunun cevabı evet. Synagis aşısı gerekli görüldüğü taktirde SGK tarafından karşılanmaktadır. Gırtlağın kapanması, deride kaşıntı, dudakların şişmesi, düzensiz solunum, dudak altında mavimsi renk ve tepkisizlik olası yan etkileri olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.