E Nabız Bilgi

Regapen hangi doktor yazar

03.01.2023
Regapen hangi doktor yazar

Regapen hangi doktor yazar içeriğimizde sizlere regapen hap hangi reçete ve regapen hangi bölüm yazar gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Regapen bir antiepileptiktir. Antiepileptik, epilepsi ya da sara nöbetlerinin temel ilaçları arasındadır. Bu ilaçlar beyin hücrelerinde var olan kimyasal dengesizliğin düzeltilmesinde etkilidir. Merkezi sinir sistemine etki ederek kimyasal dengesizliği düzeltir ve böylelikle de beyinde fazla elektrikten kaynaklanan nöbetlerin önüne geçilir.

Doktor tarafından kendisine ya da yakınlarına regapen yazılanlar; regapen ne için kullanılır, regapeni hangi doktor yazar şeklinde sorulara yanıt arayarak bu konularda bilgi alma ihtiyacı duyabilirler.

Regapen niçin kullanılır?

Regapen, pregabalin içeren ilaçlar arasında yer alır. Ellialtı kapsüllük alüminyum blisterler halinde satılmaktadır. İlaç, yeşil reçete kapsamındadır. Ergenlik döneminde kıllanımı önerilmemektedir.

Sinir sistemimi etkileyen ilaçlardan biri olan regapenin yeşil reçeteye tabii olması regapen neden kullanılır, sorusunu akla getirmektedir.

Regapenin kullanım alanları;

  • Sinir hasarına bağlı nöropatik ağrı,
  • Anksiyete bozukluğunun tedavisi,
  • Sara hastalığında diğer ilaçlarla beraber destek tedavisi,
  • Yorgunluk, uykusuzluk,
  • depresyon ve kaygı bozukluğu,
  • genel kas ağrıları ile karakterize fibromiyalji tedavisi.

Regapen hangi doktor yazar

Regapen yeşil reçeteli bir ilaç olduğundan ancak uzman doktor tarafından reçete edilebilmektedir. Regapenin endikasyonlarına baktığımızda sinir sistemimi etkileyen ilaçlar içinde olduğu görülmektedir. Regapen yazan doktorlar genel olarak nöroloji, romatoloji ve psikiyatri uzmanlarıdır. Regapen yaygın kaygı bozukluğunda psikiyatristler tarafından yazılabilir.

Fiziksel tıp veya romatoloji uzmanları uygun görürlerse fibromiyalji hastalarının yaygın ağrılarının tedavisi için regapen yazabilirler. Epilepsinin belirli bir türü için de nörologlar tarafından regapen reçete edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.