E Nabız Bilgi

Psikiyatri ilaçları mutluluk veren

02.01.2023
Psikiyatri ilaçları mutluluk veren

Psikiyatri ilaçları mutluluk veren içeriğimizde sizlere mutlu olmak için hangi ilaç kullanılır ve psikiyatri ilaçları mutluluk verir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Kimi psikiyatrik ilaçlar sıkıntılı dönem geçiren ve oldukça mutsuz olup depresyona giren kişiler için kullanılmaktadır. Böyle durumlarda kişinin seratonin ve melatonin hormonunu arttırmaya yarayan bu ilaçlar oldukça sık kullanılmaktadır. Seratonin artışı sağlayan bu ilaçlar kişide mutluluk hissi oluşturduğu için bağımlılık yapma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden sadece doktor gözetiminde reçete ile satılan bu ilaçlar dozunda kullanılmadığı durumlarda ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Peki bu mutluluk veren psikiyatri ilaçları hangileridir?

Prozoc

Prozac, diğer adı fluoksetin olan oldukça etkili bir antidepresandır. Depresyon, obsesif bozukluk, anksiyete, iştah sorunları ve uyku problemlerinde kullanılan bu ilaç kişide mutluluk hissi yaratarak kişinin gün içinde iştahlı ve mutlu olmasını sağlar.

Zoloft

Zoloft, diğer adıyla sertralin olan hem yetişkinle hem de çocuklar için kullanıma uygun olan bir çeşit antidepresandır. Sosyal fobi ve anksiyete tedavisinde sıklıkla kullanılan bu ilaç mutluluk hissi verdiği için mutlaka doktor gözetiminde ve dozunda kullanılmalıdır. Ayrıca çocuklar için kullanımında ilaç aile denetiminde verilmelidir.

Paxil

Paxil, diğer adı paroksetin olan antidepresan bir ilaçtır. Majör depresyon, obsesif bozukluk, ani sinir sonrası stres ve sosyal anksiyete sorunlarında kullanılan paxil oldukça etkili bir ilaç olup reçete ile alınmaktadır. İçeriği itibariyle de kişiye mutluluk hissi verir.

Celexa

Celexa, zihinsel dengenin korunmasını sağlayan bir çeşit antidepresandır. Kaygı giderici özelliği ile kasların gevşemesini sağlayan bu ilaç mutluluk hissi verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.