E Nabız Bilgi

Östrojen ilacı reçetesiz alınır mı

23.12.2022
Östrojen ilacı reçetesiz alınır mı

Östrojen ilacı reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere östrojen ilacı reçetesiz satılır mı ve östrojen ilacı reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Östrojen esasında vücut tarafından salgılanan bir hormondur ve çeşitli nedenlerle kullanılmaktadır.

Östrojen içeren ilaçları kullanmanın bazı riskleri mevcuttur. Bu risklerden biri damar tıkanıklığı olmakla birlikte östrojen kullanımının bunu 1 ila 4 kat arttırdığı ortaya çıkmıştır. Sigara ve obezite gibi çevresel faktörler başta olmak üzere düzensiz beslenme gibi faktörlerde bu hastalığa neden olmaktadır. Östrojen ilacı kullanan ve sigara içen, obez ve sürekli yatmak zorunda kalan hastalarda damar tıkanıklığı riski arttığı bildirilmiştir. Bu kişilerin çeşitli testlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Östrojen ilacı reçetesiz alınır mı

Östrojen ilacı reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde östrojen ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Östrojen ilacı doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Östrojen ilacı reçeteli olarak satın alındığında devlet ödemesi yapmaktadır.

Her ilaçta olduğu gibi östrojen ilaçları da doktor onayı ve reçetesi dahilinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen bulgular ortaya çıkabilmektedir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Oksibor reçetesiz alınır mı

Ornisid reçetesiz alınır mı

Ondansetron reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.