E Nabız Bilgi

Hastanede kullanılan serum çeşitleri

21.11.2022
Hastanede kullanılan serum çeşitleri

Hastanede kullanılan serum çeşitlerinden bahsetmeden önce serum hakkında detaylı bilgi vermek gerekecektir. Serum fizyolojik, izotonik sodyum klorür çözeltisi, tuz su karışımı gibi birçok isim verilen serum, birçok farklı içeriğe sahip olabilmektedir. Temelde sadece tuz ve sudan oluşan çözeltiye ihtiyaca göre çeşitli ilaçlar eklenerek her seferinden farklı bir serum yaratmak mümkündür. elektrolitli serum, şekerli serum, vitaminli serum en temel bilinen serum çeşitleridir.

Elektrolitli serum, şeker, potasyum ve bikarbonat gibi minerallerce zengindir. Şekerli serum ise sadece salin ve şeker ihtiva etmektedir. Vitaminli serumda da multivitamin bulunmaktadır. Her bir serum çeşidi hastanın ihtiyacı olan ürünleri içermektedir. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sıvıdan oluştuğundan sıvı dengesi hayati önem taşımaktadır. İshal, kusma gibi rahatsızlıklarda çok hızlı sıvı kaybı vücuda zarar verebileceğinden acil olarak serum takılmalıdır.

Hastanede kullanılan serum çeşitleri nelerdir?

Hastanede kullanılan serum Çeşitleri oldukça fazla olabilmektedir. Serum en genel olarak sıvı kaybı yaşayan hastalarda kullanılmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacına göre farklı kokteyller hazırlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.