E Nabız Bilgi

Hangi ağrı kesici adeti keser

02.09.2023
Hangi ağrı kesici adeti keser

Aylık döngüler halinde oluşan regl ya da adet kadınların özel günü olarak bilinmektedir. Kadınlarda hamilelik zamanlarında adet kanaması oluşmaz. Üreme hücreleri yumurtanın, yumurtalık oluşumunda rahim dokusu kalınlaşmaya başlar. döllenme görülmeyen kalınlaşan doku, dökülerek ayrıca az bir miktar kanla birlikte vücut dışına vajinal yoldan atılmaktadır. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar süren bu süreçte bireylerin sağlıklı birer doğurganlığın olduğunun göstergesi olmaktadır. Normal bir kadında aylık 28 günde bir adet kanaması görülmektedir. bu sayılar kişiden kişiye değişerek 21 gün veya 35 günde de olmaktadır. Adet döngüsü düzenli olan kadınların üreme sisteminin sağlıklı olduğundan vücudu hamilelik için hazır olduğunu göstermektedir.

Genel olarak her kadında normal olarak işleyen bu süreçte ağrılı ve sancılı olarak geçmektedir. ağrı ve sancıyı azaltmak için ağrı kesicilerden faydalanmak gereklidir. Hangi ağrı kesici adeti keser? Adet döneminin sağlıklı ilerlemesi için bazı alternatif yöntemler kullanılır fakat ağrıyı kesmek için en nihayetinde ağrı kesici alınmalıdır. Alınacak olan ilacını ağır dozlarda olmamasına dikkat edilmelidir. Dolorex ve Parol gibi ağrı kesicilerin adet kanamasına kestiği söylense de çok fazla etki etmediği görülmektedir. Aferin ağrı kesicinin adeti kestiği görülmüştür.

Kadınlarda adet döneminde görülen hormonal gerginlik sinirlilik gibi durumlarda bitki çaylarından faydalanmak yararlar sağlamaktadır. Papatya, Yasemin Melisa gibi sakinleştirici çaylar hazırlanıp ılık bir şekilde tüketilmelidir. Ayrıca Ilık bir duş alıp sıcak su torbası hazırlayıp karın bölgesine koyup sancıların azaldığı görülmüştür. Ağrı kesici ilaçların yan etkileri olacağı için alternatif tıp yöntemleri ne başvurmak her zaman için normal olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.